9.               Cvičení – konstrukce geologických řezů

Geologický řez představuje zobrazení geologické situace v rovině. Obvykle doplňuje a zpřesňuje geologickou mapu a v kombinaci s ní podává obraz o geologické stavbě daného území. Znázorňuje situaci, která je známá z povrchu, z důlních děl, vrtů, interpretace geofyzikálních měření. Řez zobrazuje tvary a struktury geologických těles, stratigrafické nebo tektonické jednotky, jejich vzájemné vztahy, složení, uložení atd.

Sestavení geologického řezu je do jisté míry ovlivněno a podmíněno teoretickými znalostmi a praktickými zkušenostmi interpretátora (znalost morfologie oblasti, strukturní stavby skalního podkladu apod.). Pokud je např. na mapě zobrazeno pouze rozložení hornin a ostatní informace scházejí (kompasová měření apod.), nelze jednoznačný geologický řez sestavit. Přesnost a správnost roste s větším obsahem objektivních dat. Objektivní data, která jsou pro konstrukci řezů výchozími, leží v rovině řezu (nebo v bezprostřední blízkosti) a lze je získat např. přímým měřením na výchozech i umělých odkryvech skalního podkladu, z vrtů, důlních děl aj.

Geologické řezy je možné konstruovat v obecné rovině řezu, v horizontální nebo vertikální rovině řezu.

Kombinací horizontálních a vertikálních řezů vznikají řezy v obecné rovině řezu. Jejich sestavení je složité a pracné, a proto se konstruují zřídka.

Horizontální řez má linii řezu horizontální. Jedná se o geologickou mapu, která je sestavena pro určitou výškovou úroveň, např. patrová mapa ložiska.

Nejčastějším a nejtypičtějším případem řezu je řez vertikální. Má vertikálně volenou linii. Vypracování řezu je přizpůsobeno účelu, měřítku apod.

Pro konstrukci geologických řezů platí určitý postup a soubor zásad. Vychází se z obecně platných předpisů, norem a směrnic, které upravují formální a obsahovou stránku geologických map a řezů.

·        Volba linie řezu

Konstrukce geologického řezu začíná volbou linie řezu – přímková průsečnice myšlené svislé roviny s povrchem terénu. Linie řezu může být dána např. projektem. Pokud tomu tak není, měla by být linie kolmá k průběhu geologických struktur, protože tak lze získat nejpřesnější zobrazení struktury v řezu (tzv. příčný řez). V případě podélného profilu je linie řezu vedena souběžně se směrem vrstev. Protože se linie řezu volí s ohledem na skutečnost, že cílem je znázornit co nejúplnější  sled vrstev, rozeznat vztahy mezi jednotlivými geologickými tělesy a průběhy dislokací, má mnohem větší vypovídací schopnost řez příčný. V podélných řezech vynikají např. příčné elevace a deprese ve zvrásněných komplexech, faciální změny vrstev apod. Tam, kde jsou vrstvy uloženy horizontálně, na směrech linie řezu nezáleží.

Linie řezu by měla procházet takovými body, ke kterým se váže pokud možno nejvíce objektivních dat. Volbu ovlivňují také požadavky a záměr řezu.

Označení rovin řezů se vhodně a jednoznačně provádí do základních nebo odvozených map, ke kterým se řez vztahuje.

·        Měřítko řezu

Stejně jako linie řezu, může být projektem dáno i měřítko řezu. V opačném případě by měřítko řezu mělo odpovídat měřítku geologického nebo topografického podkladu, velikost a formát řezu má být vypracován na normalizované řadě A. Zachovat se musí také stupnice měřítka. Při dokumentaci ložiska se používají měřítka 1:200, 1:500, 1:1.000 a 1:2.000. Řezy odvozených map menších měřítek mohou být v poměru 1:10.000, 1:25.000, 1:50.000 apod.

Při konstrukci geologického řezu je nutné volit měřítko tak, aby se důležité detaily zobrazily v rozměru minimálně 2 mm.

Řezy se sestavují obvykle nepřevýšené. u těchto řezů je měřítko výšek (Mv) totožné s měřítkem délek (Md). Převýšené se konstruují např. řezy litofaciální nebo litologické řezy ložiskem. V takovém případě je nutné uvést obě měřítka.

·        Konstrukce základní sítě a topografického řezu

Jestliže je morfologie terénu dána vrstevnicemi v topografickém podkladu, sestavuje se tzv. topografický řez. Po vyznačení linie řezu v mapě (v jednom mapovém podkladu jich může být více) se zpočátku volí základní horizontální přímka (obr 9.1). Její nadmořská výška má být nižší než nejnižší výška topografického podkladu v linii řezu. Krajní linie řezu – výškové měřítko - má označení stejné jako je v podkladové mapě.

Následujícím krokem je znázornění a řádné označení všech vertikálních linií v řezu. Mohou jimi být průsečnice se souřadnicemi, vrty, průsečnice s jinými liniemi řezů apod. Následně se zakreslí soubor horizontálních linií, které odpovídají jednotlivým výškovým úrovním. První linií je základní přímka, poslední leží nad nejvyšším bodem linie řezu (obr. 9.2).

Je-li podklad popsaným způsobem připraven, lze do něj zanést průsečíky jednotlivých vrstevnic podle výšek a po jejich spojení se získá profilová (také obrysová) křivka terénu ve vertikálním řezu (obr. 9.3; v případě horizontálních řezů odpovídá profilová křivka vrstevnici v topografickém podkladu v odpovídající výšce).

·        Zobrazení geologických dat

Nejprve se na profilovou křivku topografického povrchu vyznačí základní data z geologické mapy, dále objektivní i ostatní data do linie řezu. Blízké údaje lze do linie řezu promítnout v případě, že mezi linií a promítaným objektem neleží např. dislokace, která způsobí chybu řešení. Je-li směr linie řezu a směr úklonu vrstev odlišný, velikosti úklonů je nutné redukovat.

·        Geologická interpretace

Geologickou interpretaci ovlivňují především stupeň prozkoumanosti terénu, strukturně-tektonická složitost, rozložení dat a podobné faktory. Značná variabilita úložních poměrů vede k tomu, že dané údaje lze interpretovat více způsoby (obr. 9.4).

Interpretace sestává z etapy korelace a identifikace získaných dat (např. z vrtů, důlních děl apod.) a etapy vlastní konstrukce řezu. Etapa korelace představuje stanovení vrstevního sledu geologických jednotek, vycházející z řešení tektoniky a vyhodnocení (identifikace) faunistických, floristických, petrografických, mineralogických a dalších podkladů. Vrstevní sledy v sedimentárních komplexech se stanovují pomocí tzv. vůdčích horizontů – vrstev, které mají značné plošné rozšíření a lze je jednoznačně určit pomocí charakteristické fauny, flory, petrografie apod.

Vlastní konstrukce řezu se provádí podle následujících zásad:

-         nejprve se konstruují základní známé tektonické linie, které oddělují jednotlivé kry

-         zachovány musejí být stejné mocnosti, rovnoběžnosti, směry a úklony vrstev, pokud nejsou prokázány jiné údaje

-         během interpretace mají být zachovány základní geologické zákony superpozice, zákon zachování morfologických tvarů geologických těles a jejich vztahů; interpretace nesmí být v rozporu se známou strukturně tektonickou stavbou oblasti a s naměřenými hodnotami

-         při interpretaci je nutné odlišit od skalního podkladu přípovrchová tělesa např. aluvií, hlín, teras.

Příklad realizace geologického řezu z mapového podkladu je na obrázku 9.5 (s legendou na obr. 9.6).

Geologické řezy lze sestavit i bez geologického mapového podkladu. Postačující jsou minimálně dva vrty, které neleží v příliš velké vzdálenosti od sebe. Jejich vzájemnou korelací lze získat přibližný náhled na geologickou situaci. Správné řešení je ale možné pouze s geologickou mapou, protože vrty jsou jen ověřením předpokladů. Správnost interpretace geologické struktury z výsledků vrtného průzkumu ovlivňuje hustota vrtů, správné seřazení vrtů v linii apod. a hustotu vrtů ovlivňují geologické poměry. V případě komplikovaných struktur mají být vrty rozmístěny hustěji, předpokládá se, že vzdálenost mezi vrty je rovna jejich hloubce. Na jednodušších lokalitách může být síť vrtů řidší.

·        Náležitosti řezů

Náležitosti řezů se řídí vyhláškami a směrnicemi. K nejdůležitějším patří název a označení řezu, název organizace, která řez vyhotovila, datum, jméno a podpis autora řezu a případné údaje o dalším doplňování řezu, orientace řezu podle geologického nebo kartografického podkladu, měřítko délek i výšek, pokud je jiné, legenda použitých značek.

9.1       Zadání úloh k řešení

1)          Zkonstruujte geologický řez k mapě na obrázku 9.1.1 a sestavte legendu. Linie řezu, základní přímka a profilová křivka je zadána.

2)          Je dána linie řezu v mapě na obrázku 9.1.2. Sestrojte základní přímku, vykreslete profil terénu a zkonstruujte geologický řez, včetně legendy.

3)          Je dána linie řezu v mapě na obrázku 9.1.3. Sestrojte základní přímku, vykreslete profil terénu a zkonstruujte geologický řez, včetně legendy.