7.         Cvičení - Lambertovo zobrazení, růžicové, sloupcové, konturové diagramy

Pro řešení konstrukčních úloh a výpočtů vztahů geologických prvků, kde postačuje přesnost ± 2 – 3°, se využívají metody založené na stereografických projekcích. Jedná se o projekce do roviny, zpravidla tečné k referenční ploše. Podle vlastností, které jsou při transformaci zachovávány, se projekce rozděluje na plochojevnou, délkojevnou a úhlojevnou. Podle tělesa, na které je zobrazována referenční plocha (elipsoid), se  projekce rozděluje na válcovou, kuželovou, azimutální a smíšenou (obr. 7.1).

V současné době je v geologii často používanou metodou - Lambertova azimutální plochojevná projekce. Její podstatou je projekce nebo přenesení bodu ležícího na povrchu koule, pomocí jasně definovaných matematických vztahů, do zvolené roviny, přičemž zobrazovaný prvek prochází vždy středem koule (sférická projekce). Geologické prvky se potom zobrazí jako průsečíky (u lineárních prvků) a průsečnice (u planárních prvků).

Body kulové plochy jsou zobrazovány v projekčních rovinách, které jsou tečnami ke kulové ploše. V praxi se používají dva základní tečné body, tj. středy sítě. Jedná se o jižní pól (nejnižší bod na kouli) a dále o průsečík poledníku s rovníkem (viz. obr. 7.2). Přenesením souřadnic poledníků a rovníků do takto definovaných  projekčních rovin vzniknou dva základní typy zobrazovacích sítí: pólová síť a poledníková síť.

Pólová síť (viz. obr. 7.3a) je zobrazením poledníků a rovníků do projekční roviny tečné k referenční ploše v jejím pólu (tzn. síť je zobrazením jen spodní polokoule). U této sítě se rovnoběžky zobrazují jako koncentrické kružnice a poledníky jako radiální úsečky. Zobrazené rovnoběžky jsou množiny bodů o stejných hodnotách úhlu, který svírá rovina rovníku a přímky spojující střed koule s jednotlivými body dané rovnoběžky (viz. obr. 7.2). V geologii se tento úhel označuje jako úklon φ. Nulová hodnota úhlu leží na obvodu kružnice sítě (průmět rovníku), hodnota 90° úhlu je potom ve středu sítě (průmět pólu koule).

Poledníková síť (viz. obr. 7.3b) vzniká přenesením poledníků a rovnoběžek do projekční roviny, která je tečnou k referenční kouli v průsečíku poledníku a rovníku. Rovník je zde zobrazen jako vodorovný průmět kruhu, rovnoběžky, jako tzv. malé oblouky. Poledník spojující N – S je přímkou procházející středem sítě, poledník procházející W – E se jeví jako obvodová kružnice. Ostatní poledníky se zobrazují jako tzv. velké oblouky.

Pomocí sítí se zobrazují lineární a planární prvky v prostoru. Pólová síť slouží hlavně k vynášení lineací, poledníková síť pak k vynášení planárních prvků a to zejména v případě, kdy mají být zobrazeny průsečnice s referenční polokoulí. Poledníková síť slouží současně i k různým konstrukcím a pracovním operacím.

Při práci v terénu se místo sítí používají pracovní průsvitky, jenž mají vyznačenou obvodovou kružnici, střed a sever (N). Přiloží-li se průsvitka na síť tak, aby měly totožné středy a souhlasný sever, je průsvitka v tzv. základní poloze. 

Vynesení přímky

Přímka L je dána směrem úklonu AL a úklonem λ. Hodnoty se získají z měření geologickým kompasem v terénu (viz. kap. 6. - Měření geologickým kompasem). Zobrazovaná přímka se na referenční ploše promítá jako bod (obr. 7.4). 

Vynesení lineárního prvku (obr. 7.5) se pomocí pólové sítě provádí následovně: z terénních měřeních je určena hodnota lineace 225/45 (AL/λ). Pro vynesení prvku se využije průsvitka, která se přiloží v základní poloze na pólovou síť. Úhlová hodnota směru úklonu AL se vynese po obvodu kružnice ve směru pohybu hodinových ručiček. Ze vzniklého bodu azimutu se dále, směrem ke středu sítě, vynese hodnota úklonu, přičemž 0° je na obvodu kružnice a 90° představuje střed sítě. Kružnice jsou vymezeny v intervalu zpravidla 10° .

Prostřednictvím pólové sítě lze vynést i plošný prvek jako projekci jeho spádové přímky nebo normály. Plošný prvek se bude v pólové síti opět zobrazovat jako bod, tzn. jako průsečík s projekční polokoulí (viz. obr. 7.6).

Zobrazení roviny pomocí spádové přímky má totožný postup jako zobrazení obecné přímky (obr. 7.7a). Úhel Aφ spádové přímky odpovídá úhlu AL obecné přímky a úklon spádové přímky φ odpovídá úklonu obecné přímky λ.

Projekce roviny pomocí normály, která svírá se spádovou přímkou úhel 90° a leží v téže vertikální rovině, se provádí následovně: průsvitka se přiloží v základní poloze na síť. Nalezne se projekce spádové přímky S´(viz. obr. 7.7a) a přes střed se odpočítá úhel o hodnotě 90°. Takto se zobrazí bod P´, který představuje hledaný pól roviny (obr. 7.7b).   

Přímku lze vynést i pomocí poledníkové sítě (obr. 7.8a). Průsvitka se přiloží na síť v základní poloze a vynese se hodnota směru úklonu AL od severu ve směru pohybu hodinových ručiček. Vzniklý bod azimutu se natočí na rovník a podél rovníku se vyznačí hodnota úklonu λ (0° na obvodu, 90° střed). Po určení průsečíku přímky se průsvitka natočí nazpět do základní polohy. Stejný postup se používá i pro zobrazení roviny pomocí projekce spádové přímky a normály (obr. 7.8b).

Při vynášení výše uvedených prvků, je vždy nutné do průsvitky uvést, zda je zobrazován lineární nebo planární prvek. V případě planárního prvku je pak nezbytné rozlišit projekci pomocí spádové přímky nebo pólu. Tím se zajistí, že nedojde k jejich záměně a ke špatnému čtení průsvitky.

Vynesení roviny velkým obloukem

Projekce roviny pomocí velkého oblouku (obr. 7.9) se provádí při ojedinělých měřeních, tzn. že nechceme zpracovávat značně velké soubory dat (statická vyhodnocení). Projekce má významné uplatnění ve speciálních geometrických úlohách, jako např. konstrukce průsečnice dvou rovin, rotace aj.

Pro vynesení roviny velkým obloukem se zásadně používá poledníková síť. Z terénních měření je stanovena foliace 120/60. Průsvitka je orientovaná v základní poloze. Po obvodu se vynese směr úklonu Aφ = 120°. Průsvitka se poté natočí na rovník a směrem ke středu sítě se zaznačí hodnota úklonu φ = 60°. Získá se bod S´, který je projekcí spádové přímky roviny. Bodem S´ prochází poledník (velký oblouk), který se překreslí (obr. 7.10).

Zobrazení lineárního prvku pomocí pozičního úhlu ξ v dané rovině.

Jak bylo uvedeno v kap. 6. - Měření geologickým kompasem, může být lineární prvek určen pozičním úhlem ξ v dané rovině. Např. z geologického měření je známa hodnota pozičního úhlu lineárního prvku ξ = 30° v rovině 130/40. V první řadě se zobrazí rovina velkým obloukem, tzn. že se použije poledníková síť. Na velkém oblouku se nalezne bod L´ prostřednictvím malých oblouků, které ho rozdělují na 180°. Bod L´ odpovídá pozičnímu úhlu ξ = 30° (obr. 7.11). Při vynášení pozičního úhlu je potřeba si uvědomit, že 0° je po naší pravé ruce při čelním pohledu na rovinu (viz. kap. 6. - Měření geologickým kompasem).

Pokud se bod L´ natočí na rovník, lze odečíst podél rovníku hodnotu úklonu λ. Současně s tím se na obvodu vyznačí čárka, která odpovídá azimutu směru úklonu obecné přímky AL. Pro odečet azimutu se průsvitka vrátí do základní polohy. Tím se nepřímo získá hodnota zápisu lineárního prvku AL/λ (obr. 7.12).

Hodnota zápisu lineárního prvku AL/λ se dá odečíst i na pólové síti. Průsvitka se přiloží v základní poloze na síť a hodnota se odečítá přímo (obr. 7.12).

7.1     Zpracování naměřených souborů dat lineárních a planárních prvků

Mezi základní druhy diagramů, které lze pro zpracování souborů geologických dat použít, patří bodové, průsečnicové (jejich konstrukce již byla probrána, obr. 7.1.1), sloupcové, růžicové, konturové aj. diagramy.

Sloupcové diagramy

Sloupcový diagram zpracovává geologická data ve formě vyjádření četnosti jejich výskytu. Diagram má pravoúhlý souřadnicový systém. Podélná osa (x-osa) je rozdělena do zvolených intervalů, které představují nejčastěji azimutální hodnoty geologických prvků (např. směr nebo směr úklonu). Hodnota intervalu se volí zpravidla kolem 10° podle velikosti sloupcového diagramu. Na příčné ose (y-osa) se vynáší četnost výskytu prvku pro daný interval (obr. 7.1.2).

Dříve, než se přistoupí k samotnému vynášení hodnot, je potřeba sestavit tabelární přehled, v němž se čárkami zaznamená počet měření, která spadají do příslušného směrového intervalu.

Tab. 7.1.1 Tabulární přehled

interval

střední hodnota

četnost výskyty

celkem

7-16

10

//

2

17-26

20

///

3

27-36

30

//////////

10

x

x

 

x

x

x

 

x

x

x

 

x

 

 

celkem

210

 

Sloupcový diagram představuje také výchozí podklad pro další graficko-statistické vyhodnocení geologických dat. Slouží pro konstrukci, např. křivky četnosti (frekvenční křivky), kumulativní křivky aj.

Růžicové diagramy 

Růžicový diagram je obdoba sloupcového diagramu, rozdíl je pouze v souřadnicovém systému. Jedná se o kruhový diagram, kde azimutální hodnoty geologického prvku (směr, směr úklonu) jsou vynášeny po obvodu kružnice od severu a četnosti na radiální úsečky procházející středem kružnice (poloměry).

Poloměr kružnice diagramu se volí tak, aby nebyl menší než maximální hodnota četnosti výskytu geologického prvku. Tzn., že když je maximální hodnota  četnosti 18 a chceme, aby poloměr kružnice nepřesáhl 9 cm, četnost 1 bude vyjádřena na poloměru úsečkou délky 0,5 cm.

Pro azimutální rozdělení lze využít úhloměr nebo pólovou síť. Dělení je obvykle v intervalu 10°.

Tak jako v předchozím případě je nutné sestavit tabelární přehled. Z tab. 7.1.2 vyplývá, že do směru 10° připadá 8 měření, do směru 20° 6 měření, do směru 30° 1 měření. Samotné zpracování se provede tak, že se od středu kružnice vynese na radiální úsečce s azimutem 10° četnost 8 měření, tzn. úsečka o délce 4 cm. Totožný způsob vynesení se provede na radiální úsečce s azimutem 20°, v tomto případě úsečka o délce 3 cm a 30°, úsečka o délce 0,5 cm atd.. Výsledný diagram vzniká postupným spojením koncových bodů všech úseček (obr. 7.1.3).

Tab. 7.1.2 Tabulární přehled

 

interval

střední hodnota

četnost výskyty

celkem

7-16

10

////////

8

17-26

20

//////

6

27-36

30

/

1

x

x

 

X

x

x

 

X

x

x

 

X

 

 

celkem

80

Konturové diagramy 

Výhodou konturových diagramů je to, že zachovávají komplexnost prostorových údajů. Tzn., že oproti růžicovému a sloupcovému diagramu, ze kterých vyčteme jen převládající směr úklonu geologického prvku, je v konturovém diagramu zohledněna také velikost úklonu.

Výchozím podkladem diagramu je diagram bodový, který se převádí pomocí čtvercové sítě, středového a obvodového počítače na číselný. Podstatou převodu je zjištění hustoty dat na 1 % plochy průsvitky.

Středový počítač je čtvereček, např. z tvrdého papíru, do něhož se vyřízne otvor kruhového tvaru o průměru 1/10 průměru průsvitky. Plocha výřezu je potom 1/100, tj. 1 % celkové plochy průsvitky.

Obvodový počítač je představován dvěma takovými otvory, které jsou spojenými proužkem s úzkou štěrbinou v jeho středu. Otvory se pohybují po obvodu průsvitky, tzn. že vzdálenost středů otvorů musí být rovna poloměru kružnice průsvitky.

Postup zpracování konturového diagramu je pomocí výše uvedených pomůcek následující (Foldyna,Grmela, 1988):

Z naměřených hodnot se sestaví pomocí průsvitky bodový diagram. Ten se přiloží na čtvercovou síť a ztotožní se střed průsvitky se středem rastru čtvercové sítě. V dalším postupu se uplatní čtvercový počítač, jenž se přikládá středem svého výřezu na některý s průsečíků podložené čtvercové sítě. V otvoru se sečtou všechny vyskytující se body a číselně se zaznačí na průsvitku v průsečíku podložní sítě (obr. 7.1.4). Nyní se posune počítač na následující průsečík sítě a proces se opakuje (zleva doprava směrem shora dolů). Takto se postupuje dokud nejsou zpracovány všechny průsečíky sítě.

Čtvercovým počítačem nelze však vyhodnotit všechny body průsvitky. Výjimkou jsou body, kde středový výřez zasahuje vně obvodové kružnice. Pro řešení se použije obvodový počítač, jenž se umístí svým středem na střed průsvitky (symetrická poloha). Otáčením se postupně naleznou průsečíky obvodové kružnice s čarami čtvercové sítě. V takové poloze se potom sečtou body na obou stranách výřezu a součet se zaznamená na obě strany obvodové kružnice. Zbylé průsečíky se zpracují obvodovým počítačem v nesymetrické poloze. Tzn., že jeden z protilehlých výřezu je svou větší části uvnitř kružnice. V takovém případě se sečtou všechny body na obou stranách výřezů, avšak součet se napíše jen do jednoho výřezu, a to do toho, který zasahuje do průsvitky větší plochou (obr. 7.1.4).

Pro převod bodového diagramu na číselný lze použít i tzv. Kalsbeekovy počítací sítě. Jedná se o sítě, které jsou rozděleny na šestiúhelníky řadou trojúhelníkůu (obr. 7.1.5). Plocha šestiúhelníků je opět rovna 1 % plochy počítací sítě. Princip vyhodnocení je totožný jako v předchozím případě. Body, které jsou lokalizovány uvnitř šestiúhelníku jsou sečteny a hodnota je připsána na střed. Sčítání na obvodové kružnici sítě je totožné s postupem při práci s obvodovým počítačem v symetrické poloze (Foldyna, Grmela, 1988).

Konturový diagram vzniká z číslicového, jestliže se vyjádří hustota dat připadající na 1 % plochy průsvitky pomocí izolinií (obr. 7.1.6).

7.2             Úlohy a programy

Program č.1

Zobrazte v Lambertových sítích.

Hodnoty vynášejte prostřednictvím obou sítí, současně kombinujte zobrazení pomocí spádové přímky, pólu nebo velkého oblouku.

L=135/35

L=65/10

L=40/40

L=5/10

30/30 (W)

F=210/20

105/35 (S)

L=200/60

L=150/85

F=200/16

270/180/30

L=180/50

L=330/40

F=110/20

F=350/40

90/180/20

Program č.2

V rovinách uvedených v programu č. 1 zobrazte lineární prvek 105°, 50°, 75°, 20°, 60°.

Program č.3

U lineárních prvků zobrazovaných pozičním úhlem stanovte hodnoty AL a λ.