Příloha č. 5

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Zpráva o geofyzikálním průzkumu lokality

 

Třinec - Horní Líštná

 

(březen 2003)

 

Zadavatel:

 

K GEO, spol. s r.o. Masná 1

Ostrava 702 00

kgeo@posta.cz

 

 

Zhotovitel:

 

SIHAYA, spol. s r.o. autor zprávy: Viktor Valtr

Veleslavínova 6 BRNO 612 00

tel./fax: 05 -49 21 18 28 (0605-265963)

http://web.telecom.cz/sinavá

sihava.valtr@iol.cz

 

 

OBSAH ZPRÁVY

1 UVOD

2 POPIS LOKALITY

2.1 GEOMORFOLOGIE LOKALITY

2.2 GEOLOGIE LOKALITY

3 METODIKA MĚŘENÍ

3.1 MĚLKÁ REFRAKČNÍ SEISMIKA (MRS)

3.1.1. Princip průzkumu MRS

3.1.2. Použitá geometrie měření MRS

3.1.3 Zpracování MRS

3.1.4 Výsledné parametry z MRS a jejich vztah k IG parametrům hornin

3.2 METODA VERTIKÁLNÍHO ELEKTRICKÉHO SONDOVÁNÍ (VES)

3.2.1. Princip průzkumu VES

3.2.2. Použitá aparatura a geometrie měření

3.3 METODA DIPÓLOVÉHO ELEKROMAGNETICKÉHO PROFILOVÁNÍ

4. PRůBĚH TERÉNNÍCH PRACÍ

5. VÝSLEDKY GEOLOGICKÉHO PRŮZKUMU

6. ZHODNOCENÍ KVALITY MĚŘENÍ A INTERPRETACE

7. SHRNUTÍ VÝSLEDKů - ZÁVĚR

 

SEZNAM PŘÍLOH:

číslo přílohy název přílohy:

 

1 Situace geofyzikálního měření v měřítku 1:500

2a Geologicko-geofyzikální řez pf A v měřítku 1:500 / 1:100

2b Geologicko-geofyzikální řez pf B v měřítku 1:500 / 1:100

2c Geologicko-geofyzikální řez pf C v měřítku 1:500 / 1:100

3 Výsledky DEMP, mapa zdánlivé rezistivity a konduktivity v měřítku 1:500

4 Výsledky MRS, mapa nadm.výšek a hloubek skalního podloží a rychlostí šíření seismických vln na něm v měřítku 1:500

 

ROZDĚLOVNÍK:

1 výtisk ... ... .. .... .............. archiv SIHAYA spol. s r.o.

6 výtisků ... ... ... ................. K GEO, spol, s r.o.

 

LITERATURA:

1. J.Skopec, pro fy Sihaya, (1993): Posouzení vztahu rychlosti šílení seismických vln ke geotechnickým parametrům a vlivu nehomogenit na charakter vlnového pole,

2. Czudek T. et all (1973). Regionalní členění reliéfu ČSR. - Geografický ústav ČSAV Brno. - (Mapa 1.500 000)

3. Vysvětlivky ke Geologické mapě ČR.- 1 -. 200 000.- T.Buday.- List Ostrava- ČGU Praha 1990

 

1. ÚVOD

V současné době je plánována výstavba silnice u Třince - Horní Líštné. Byli jsme pověřeni provedením geofyzikálního průzkumu části trasy komunikace. Archivní vrtný průzkum naznačil geologickou složitost tohoto prostoru. Cílem průzkumu je zjištění mocnosti a složení pokryvu, hloubky a reliéfu povrchu (polo)skalního podloží a jeho rozvětralosti do hloubky.

 

2. POPIS LOKALITY

Lokalita leží nedaleko u Třince-Horní Líštné.

 

2.1 GEOMORFOLOGIE LOKALITY

Jižně od lokality a níže pod ní je patrný prudký terénní schod exponovaný směrem k jihu. Vlastní lokalita leží na mírném k JV spadajícím svahu nad antropogenním zářezem areálu čerpací stanice (viz příloha 1).

 

2.2 GEOLOGIE LOKALITY

Předkvartérní (polo)skalní podloží lokality je tvořeno pravděpodobně karbonskými vápenci. Vrtem J110 byly zastiženy v hloubce 2,3 m.

Kvartérní pokryv je tvořen na povrchu hlínami, hlínami prachovitými až písčitými, místy s úlomky podložních (polo)skalních hornin. V západní části lokality je pokryv tvořen do (určité míry zahliněným) štěrkem s pískem aluviální terasy.

 

3. METODIKA MĚŘENÍ

Pro řešení zadaných úkolů, (viz úvod), byla vybrána metoda mělké refrakční seismiky (MRS), metoda vertikálního elektrického sondování (VES) a metoda dipólového elektromagnetického profilování (DEMP).

o Metoda MRS umožňuje určení rychlosti šíření seismické P-viny (podélná vlna) v horninách a zeminách. Podle rozložení rychlostí šíření seismické P-vlny lze:

- rozčlenit horniny a zeminy do kvazihomogenních bloků

- vertikálně lokalizovat povrch (polo)skalního podloží a zjistit jeho mechanický stav a rozvětralost (či rozpukanost) do hloubky - pokud je v dosahu metody

- odvodit homogenitu a relativní hutnost a vlhkost zemin

- v propustných zeminách je možno zjistit hloubku hladiny podzemní vody.

o Metoda VES umožňuje kvantitativně určovat rezistivity (měrné elektrické odpory) jednotlivých vrstev, resp. hloubky rozhraní těchto vrstev, z nichž lze sestavit geoelektrický, resp. geologicko-geoelektrický řez.

o Metoda DEMP umožňuje efektivně plošně vymapovat zdánlivou konduktivitu (měrná vodivost) s dosahem nalezení anomálie do hloubky cca 7 m pod povrchem terénu. V geologických podmínkách lokality umožní nalézt jednak svrchní vodivou část tektonicky porušených linií a jednak lokalizovat oblasti s kompaktní nerozpukanou skalní horninou nebo štěrkem blízko pod povrchem terénu.

o  Výklad geofyzikálních měření je opřen o výsledky vrtů (poskytnuté zadavatelem).

 

3.1 MĚLKÁ REFRAKČNÍ SEISMIKA (MRS)

3.1.1. Princip průzkumu MRS

MRS je geofyzikální metoda zjišťující rozložení rychlostí šíření seismických vln v  horninovém prostředí pod linií měření, potažmo hloubku povrchu podložních seismicky  rychlejších hornin pod povrchem terénu. Vstupní data získává měřením času příchodu  seismických vln ke snímačům chvění země (geofonům) od okamžiku jejich vybuzení na  známém místě. Výsledné parametry jsou získány řešením obrácené úlohy šíření  seismických vln horninovým poloprostorem.

Rychlosti šíření seismických P-vln v horninách v přírodě zpravidla stoupají směrem do  hloubky, přičemž pokryv - nejsvrchnější partie zemského povrchu tvořená většinou  zeminami a zvětralinami, mívá rychlosti šíření seismických P-vln až desetkrát menší než  jsou v jeho podloží.

Díky tomuto velkému rozdílu v rychlosti šíření seismických P-vln v pokryvu a v podloží  předbíhají seismické vlny, které se šíří po hladině podpovrchové vody nebo po povrchu  (polo)skalního podloží, vlny šířící se zeminami při povrchu terénu. Tak vzniká tzv. lomená  vlna.

Skutečnost je ovšem komplikována tím, že registrované nejrychlejší seismické vlny se  nešíří přímo po povrchu podloží, ale využívají ještě vyšší rychlosti v méně porušené  hornině ve větší hloubce tzv. refragovaná vlna. Tato skutečnost umožňuje změřit  rychlosti seismických vln i ve větších hloubkách pod povrchem podloží a klasifikovat tak  jeho mechanický stav do hloubky.

Pro toto měření byla použita moderní aparatura - 32 kanálový seismograf SEISMUT III. Je  schopen rychle a přesně sčítat slabé signály od jednotlivých úderů do výsledného, dobře  čitelného seismického záznamu. Díky tomu je možno nahradit dříve používané trhaviny  (jako zdroje seismické energie) slabším mechanickým zdrojem i výrazně snížit šumy  okolí.

 

3.1.2. Použitá geometrie měření MRS

Na přímé linii dlouhé 62 resp. 31 m je rozmístěno 32 geofonů (snímačů seismického  chvění) s rozestupy 2 m resp. 1 m mezi sebou. Tuto linii nazýváme "seismické položení"  Na jednom seismickém položení budíme seismickou energii mnohonásobnými údery  těžkého kladiva v sedmi bodech: uprostřed, ve čtvrtinách, na obou krajích položení a cca  30 m za oběma konci položení.

Na všech profilech byly použity 31 m dlouhé položení MRS s dvoumetrovým krokem  geofonů. Poloha jednotlivých položení je zakreslena v situační příloze 1. Profily měření  jsou v terénu označeny popsanými kolky.

 

3.1.3 Zpracování MRS

Záznamy dat uložené aparaturou v jednotném formátu jsou zpracovávány  interpretačním programem RIS vyvinutým na základě Palmerovy GRM s chybou asi 5%  hloubky.

Výsledkem zpracování je vertikální řez pod linií měření s vyznačenými kvazihomogenními  bloky, v nichž je uvedena jejich průměrná rychlost šíření podélné seismické vlny Podle  rychlosti šíření podélné seismické vlny a znalosti dalších doplňujících údajů je možné  odvodit některé IG parametry hornin.

3.1.4 Výsledné parametry z MRS a jejich vztah k IG parametrům hornin

Výsledné seismické parametry horninového prostředí jsou rychlosti šíření seismických  podélných, eventuelně příčných vln, frekvenční charakteristika prostředí a pozorovaný  útlum amplitud.

Na této konkrétní lokalitě je výsledkem především znalost rozložení rychlostí šíření  seismických podélných vln (Vp) podél proměřených profilů do hloubky až 20 m.

Tento parametr velmi dobře koreluje s objemovou hmotností p většinou dle vztahu:  r=a * Vpn

kde veličiny a a n jsou určovány empiricky a patří mezi materiálové konstanty. Bez  jejich laboratorního zjištění je možno vztah mezi Vp a p použít pro relativní rozlišení  litologicky podobných hornin dle objemové hmotnosti.

Vp je závislá i na elastických parametrech prostředí  VP= Ö( E * (1-s) / ((s+1)*(1-2* s)))

kde a je Poissonovo číslo a E je Youngův modul pružnosti. Při znalosti rychlosti šíření i  příčných seismických vln lze určit i konkrétní hodnoty těchto elastických parametrů. Jejich  měření by ovšem bylo zdlouhavější a nákladnější.

Na hodnotu Vp má dále vliv pórovitost a charakter výplně pórů. Obecně platí že  rychlosti Vp jsou v méně porézních a ve zvodnělých horninách vyšší než v horninách s  vysokou pórozitou a horninách nezvodnělých.

Přímo úměrná je Vp tlaku působícímu na horninu resp. stáří hornin, jež zmenšuje  pórovitost resp. zvyšuje cementaci.

Vp je přímo úměrná rovněž zhutnění zemin a je možno tuto závislost odvodit za  podmínky, že vlhkost zemin je přibližně konstantní, pomocí nacejchování penetračním  měřením. (Této závislosti Vp na hutnosti využívají i stavební kompaktometry).

 

3.2 METODA VERTIKÁLNÍHO ELEKTRICKÉHO SONDOVÁNÍ (VES) 

3.2.1. Princip průzkumu VES

Tato metoda zjišťuje rezistivitu (měrný elektrický odpor) hornin v různých hloubkách pod bodem měření. V použitém uspořádání se hloubkový dosah zvyšuje vzdalováním proudových elektrod AB i napěťových elektrod MN. Měřením napětí při vzdalování proudových elektrod AB získáme tzv. odporovou křivku - křivku závislosti zdánlivých rezistivit ρzd na fiktivní hloubce AB/2. Z neinterpretovaných křivek VES lze sestrojit jako objektivní výstup izoohmický řez, viz příloha 2b, který ovšem neumožňuje kvantitativní určení hloubek rozhraní a mocností vrstev. Interpretací odporových křivek získáme  skutečné rezistivity ρz a mocnosti jednotlivých horizontů s různou rezistivitou.

Metoda VES umožňuje kvantitativně určovat rezistivity i hranice vrstev a, při seřazení  bodů měření VES do linie, sestavit geoelektrický, resp. geologicko-geoelektrický řez.  Obecně (při běžné rezistivitě podzemní vody) platí, že, čím jemnozrnnější - více jílovitá ­je hornina, tím má menší rezistivitu. To umožňuje posoudit propustnost zemin pod bodem  měření.

3.2.2. Použitá aparatura a geometrie měření

Geofyzikální měření metodou vertikálního elektrického sondování (VES) bylo provedeno  přístrojem GEA-II. Zdrojem proudu v obvodu AB byla dobíjitelná baterie 348 V. K měření  bylo použito Schlumbergerovo uspořádání elektrod při rozestupech proudových elektrod

AB/2= 1.0, 1.3, 1.7, 2.2, 2.8, 3.7, 4.7, 6.1, 8.0, 10.3, 13.4, 17.4, 22.5, 29.2, 37.8, 49.0, 63.5, 83.5 a 107 m, při třech rozestupech měřících elektrod MN/2 =0.2 m, 1.0 m a 5.0m.

 

3.3 METODA DIPÓLOVÉHO ELEKROMAGNETICKÉHO PROFILOVÁNÍ

DEMP (dipóly z-z horizontálně vzdálené 3.7m) je elektromagnetická profilovací metoda zjišťující zdánlivou konduktivitu (měrnou vodivost) a zdánlivou rezistivitu hornin podél profilu měření. Hloubkový dosah metody je asi 6 m pod povrch terénu, přičemž vliv konduktivity jednotlivých vrstev na naměřenou hodnotu konduktivity s hloubkou klesá. Platí přibližně tato závislost vlivu na naměřenou zdánlivou konduktivitu:

55% signálu je z hloubky větší než 2m 45% signálu je z hloubky větší než 3m 25% signálu je z hloubky větší než 6m a jen 15% signálu je z hloubky větší než 8m (v homogenním prostředí).

Byla použita aparatura DIKO. Proměřena byla celá lokalita s krokem měření 5 m.

 

4. PRŮBĚH TERÉNNÍCH PRACÍ

Práce v terénu proběhly 25. března 2003. Byly vytyčeny a proměřeny 3 profily (A, B a C) geofyzikálního měření MRS a VES (podle požadavků zadavatele), (viz příloha 1). Prostor mezi profily A a B byl proměřen metodou DEMP. Trasa profilů je v terénu označena kolky.

 

5. VÝSLEDKY GEOLOGICKÉHO PRŮZKUMU

Měřením metodou DEMP byly efektivně vymapovány zdánlivé konduktivity (měrná vodivost) s dosahem nalezení anomálie do hloubky 7 m pod povrchem terénu presentované formou map isolinií v příloze 3. V západní části lokality je na této příloze patrná oblast snížených konduktivit (tónována do modra) vlivem mocné vrstvy zahliněných aluviálních štěrků zachycených vrtem J-109 v hloubce 2,4 m. Ve střední části lokality je patrná vodivější zóna (tónována do červena) pravděpodobně spojená s jílovitou výplní tektonicky oslabené oblasti protažené ve směru ZSZ-VJV. Ve východní části lokality je do modra tónovaná oblast nižších vodivostí nad mělčím vápencovým podložím a jeho eluvii.

Měřením metodou MRS a VES byly proměřované profily rozčleněny na kvazihomogenní bloky, jejichž geologický popis je opřen o výsledky vrtného průzkumu. Výsledky jsou graficky prezentovány formou geologicko-geofyzikálních řezů v přílohách 2 a formou map isolinií v příloze 4.

Geologicko-geofyzikální řez profilu A je prezentován na příloze 2a v měřítku 1:500 / 1:100. Geologicko-geofyzikální řez profilu B je prezentován na příloze 2b v měřítku 1:500/ 1:100. Geologicko-geofyzikální řez profilu C je prezentován na příloze 2c v měřítku 1:500 I 1:100. Rychlosti seismických vln v pokryvu odpovídající ulehlosti a vlhkostí zeminy jsou světle modře vypsány v řezech. Rozhraní podle MRS jsou do řezů zakresleny světle modře. Rezistivity a rozhraní podle VES jsou do řezů vepsány červeně

Byla vymezena tři až čtyři refrakční rozhraní podle MRS:

1 nejmělčí - povrch méně porušených zemin pod více kyprými a porušenými eluviálními či deluviálními zeminami či navážkami - slabší refrakční seismické rozhraní - bylo zachyceno souvisle na všech profilech a je na řezech znázorněno slabší přerušovanou světle modrou čarou

2. hlubší seismické refrakční rozhraní - povrch ulehlejších zemin pod více  porušenými zeminami - byl zachycen souvisle jen na profilu A a je na řezech  znázorněn slabší, světle modrou čarou

3. místy zachycené seismické refrakční rozhraní - povrch skeletové horniny či  pevnějších eluvií nebo hladiny podzemní vody - je na řezech znázorněn  silnější, světle modrou čarou

4. povrch skalního podloží - nejhlubší a nejsilnější refrakční seismické rozhraní - je  na přílohách znázorněn silnou světle modrou čarou. Nejde asi o ostrou hranici, ale spíš o pozvolný přechod. Tomu odpovídá i malý kontrast rychlostí šíření P-vln na  rozhraní a nad ním a pozvolnost ohýbání hodochron na počátku seis. vlny lomené  od skalního podloží.

Rychlosti šíření seismické P-vlny v průniku pod nejhlubší refrakční rozhraní jsou  znázorněny formou isolinií rychlosti šíření seismické P-vlny. Hodnoty těchto rychlostí v  průniku pod refrakční rozhraní jsou nepřímo úměrné rozvětralosti a rozpukanosti - a  přímo úměrné mechanické kvalitě (polo)skalního podloží (viz legenda přílohy 2).

Méně kvalitní a více porušené skalní podloží lze očekávat tedy v místě, kde se isolinie  rychlosti šíření seismické P-vlny zahlubují. Je to dobře patrné na zóně tektonicky  porušeného povrchu méně kvalitní a více porušené skalní horniny na profilu A mezi  metrážemi 70 až 95 m a 125 m, a na profilu B mezi metrážemi 20 až 65 m a 85 až 115.  Osa této anomálie je zakreslena v příloze 4 fialovou přerušovanou čarou.

Povrch skalního podloží (pravděpodobně vápenců) je rozpukaný a navětralý zvláště  v těchto porušených zónách do velkých hloubek. Maximální pevnosti podle MRS  dosahuje místy až ve hloubce větší než 10 m pod povrchem podloží (viz isolinie rychlosti  šířeni P-vln na příloze 2)

V rychlosti šíření P-vln na povrchu skalního podloží i v průniku se projevily anisotropie  rychlosti šíření seismických vln zvláště na křížení profilů A a C. Je to pravděpodobně  způsobeno anisotropií směru puklin v povrchu skalní horniny, jež jsou pravděpodobně  rovnoběžné s tektonicky oslabenou zónou znázorněnou na příloze 4.

Celkové mocnosti pokryvu na lokalitě se pohybují od 2 do 19 m, viz příloha 4 dole.

           Mocnosti méně pevné části pokryvu (druhé seismické refrakční rozhraní) se na lokalitě pohybují od 1 m od 10 m (viz přílohy 2).

Mocnosti nejkypřejší části pokryvu (nejmělčí seismické refrakční rozhraní) se na lokalitě  pohybují od 0,6 m od 3 m (viz přílohy 2).

Naměřené body VES vykazují velkou složitost geoelektrického řezu. Šrafovány byly  žlutozeleně pouze měkčí - jílovité, jemnozrnnější oblasti, ostatní jsou přibližně litologicky  popsány přímo ve kvazihomogenních blocích dle VES (červená přerušovaná čára)  v řezech.

Štěrková aluviální terasa byla zachycena metodou VES jen v nižších metrážích profilu A a B a směrem na východ je nahrazena jemnozrnnějšími sedimenty v blízkostí  pravděpodobné širší tektonické zóny (mezi metrážemi pf A 40 až 100 a pf B 25 80m). 

Skalní podloží podle výsledků VES je rezistivitně více proměnlivé a je možné, že v některých oblastech není tvořeno vápenci.

 

6. ZHODNOCENÍ KVALITY MĚŘENÍ A INTERPRETACE

Kvalita měření hloubek povrchu (polo)skalního podloží metodou MRS byla dobrá.  Výsledná interpretace mohla být negativně ovlivněna těmito faktory:

Interpolací nadmořských výšek povrchu terénu podle geodetického zaměření v nepřesně  rekonstruovatelných profilech. Chyba takto způsobená může být díky skrývce ornice až  kolem +-35 cm (ve svahu). Další možné zkreslení znázorněných dat může být způsobeno  inverzemi rychlostí seismických vin v nepravidelně rozvětralých horninách, což může  způsobit zvýšení interpretované hloubky povrchu (polo)skalního podloží. Hloubková  chyba způsobená nepřesným určením rychlostí v pokryvu může být díky jeho laterální  nehomogenitě až 10 % Jiné možné zkreslení je způsobeno pozvolným rozvětráváním  povrchu skalních hornin, při kterém povrch skalních hornin netvoří jasnou hranici, ale  spíše postupný přechod Chyba interpretační metody GRM je asi 5%. Hloubková chyba  způsobená nepřesností odečtu prvního nasazení příchodu seismických P-vln je do 35 cm.

Celková chyba při určování hloubek rozhraní je tedy odhadována na asi 10% hloubky +­35 cm, kromě hlubší části řezu, kde může být i větší.

 

7. SHRNUTÍ VÝSLEDKŮ - ZÁVĚR

Na lokalitě byla podél proměřených profilů A, B a C zjištěna metodou MRS. VES a DEMP  geologická stavba, která je znázorněna formou geologicko-geofyzikálních řezů v přílohách  2a, 2b a 2c a formou map isolinií v přílohách 3 a 4.

Byla vymezena tři až čtyři refrakční rozhraní podle MRS:

·          nejmělčí - povrch méně porušených zemin pod více kyprými a porušenými eluviálními  či deluviálními zeminami či navážkami

·          hlubší seismické refrakční rozhraní - povrch ulehlejších zemin pod více porušenými  zeminami

·          pouze místy zachycené seismické refrakční rozhraní - povrch skeletové horniny či  pevnějších eluvií nebo hladiny podzemní vody

·          povrch skalního podloží.

Interpretace MRS a VES byla opřena o výsledky předchozího průzkumu provedeného  zadavatelem.

Na profilu A a B byla lokalizována zóna méně kvalitních a více porušených skalních  hornin v oblasti prudkého poklesu povrchu skalního podloží. Tento úsek je interpretován  jako úsek pravděpodobné tektonické zóny s nižšími rezistivitami podle VES, podrobně viz  kapitola 5.

Zprávu vypracoval: Mgr, Viktor Valtr

Zodpovědný řešitel: RNDr. Viktor Valtr, CSc.

V Brně, dne 28. 4. 2003