Exkurze do Svatokřížských hor (Polsko)

25. - 27. června 2010

 trasa:

25. června 2010 pátek

  Wiślica

  Chotel Czerwony

  Gorysławice

  Skorocice

  Kotuszów

26. června 2010 sobota

  Wojciechówka

  Krzemionky Opatowskie

  Grzegorzowice - Skały

 

 

27. června 2010 neděle

  Czyżów - Bardo

  Wiśniówka

  Gnieździska

 

 

 

 účastníci:

 

  prof. Zdeněk Vašíček (IGI VŠB-TU Ostrava)

  Stanislav Benada (Geo Oil Consultant Hodonín)

  Andrzej Bezkorowajny (A&B Flint Brzesko, Polsko)

  Jiří Horák (Štěrkovny a pískovny Olomouc a.s.)

  Stanislav Hrouzek ml. (Media Wise Praha)

  Jakub Jirásek (IGI VŠB-TU Ostrava)

  František Kalenda (Progeo Consulting s.r.o. Zlaté Hory)

  Lubomír Martinásek (Kopřivnice)

  Petr Skupien (IGI VŠB-TU Ostrava)

  Bernadetta Stochel (A&B Flint Brzesko, Polsko)

  Václav Uvíra (OKD DPB Paskov a.s.)

fotografie:

 

na požádání zašlu vše na DVD

(zatím moje ~ 160 MB, S. Benada ~ 20 MB, P. Skupien ~ 980 MB)

 

autor webu, textů a fotografií:

 

Jakub Jirásek (pokud není uvedeno jinak)

 

optimalizováno pro MS IE 6.0 a vyšší
 a rozlišení min. 1024 × 768 pixelů

 

ponecháním kurzoru na náhledu fotografie zobrazíte její popis

 

 

Skupinové foto, lom Podwiśniówka.

 lokality:

Wiślica

popis:

   Vesnice 14 km jižně od Busko-Zdrój. Osada existující nejméně od 9. století, ležící na obchodní stezce z Prahy a Krakowa směrem na Kyjevskou Rus. Zmiňuje se o ní tzv. panonská legenda, čili Život Metodějův. Podle ní se zde měl odehrát křest pohanského knížete Wiślana. V 10. a 11. století byla jedním z nejdůležitějších správních center země. Nebývalý rozkvět zažila za panování knížete Henryka Sandoměřského (1146-1166). V roce 1241 byla zničena při nájezdu Mongolů, ale byla obnovena v plném rozsahu. V roce 1869 přišla o statut města.

   Dnes k vidění zejména vykopávky rotundy s křtitelnicí pravděpodobně z roku 880, kostela sv. Mikuláše z 10. století a dvou románských kostelů z 12.a  13. století, včetně unikání sádrové podlahy s románskou rytinou "płyta wiślicka" (též "płyta orantów") z let 1175-1177. To vše pod základy stojící baziliky Narození Panny Marie z roku 1350.      

fotografie:

 základy nejstarší rotundy, foto S. Benada sádrovcové baptisterium nejstarší rotundy, foto P. Skupien románská Płyta orantów detaily výzdoby baziliky, foto P. Skupien detaily výzdoby baziliky, foto P. Skupien portál baziliky ze 14. století, foto P. Skupien fragment staršího kostela ve zdivu baziliky klepadlo baziliky ze 14. století věž u baziliky, foto P. Skupien

 

Chotel Czerwony

popis:

   Pánev řeky Nidy tvoří sníženinu mezi krakovsko-czenstochowskou monoklinou a Svatokřížskými horami. Jde o široké synklinorium s osou SZ-JV směru, které se uklání směrem k JV. Jeho horninová výplň vznikala v několika etapách. První z nich byla sedimentace opuk křídového stáří. V nadloží opuk se nachází horniny miocénu svědčící o několikerém zalití území mořem.

   Doklady zalití kontinentálního okraje mělkým mořem jsou zde z období spodnotortonské transgrese (nástupu moře). Nejdříve vznikaly jílovité vrstvy, později se usazovaly pískovce, slepence a vápence. Už tehdy začalo zahušťování mořské vody vlivem teplého a suchého klimatu a započal se cyklus chemogenní sedimentace. Na okrajích mořské pánve vznikaly vrstvy sádrovce a sádrovcových jílů, jejichž sedimentace byla přerušována přílivy čerstvé vody, nejspíš způsobenými tektonickými pohyby. Tento vývoj usazenin je znám prakticky celého okraje Paratethys, včetně našich usazenin se sádrovcem v opavské pánvi. Po ústupu moře následovaly další dvě transgrese, které zcela pokryly sádrovcové vrstvy písky, slabě zpevněnými pískovci a jíly. Tyto horniny byly velmi dobře propustné pro vodu, která pod pokryvem začala rozpouštět sádrovcové vrstvy za vzniku zakrytého krasu. Doby ledové s nástupy několika etap kontinentálního zalednění dočasně zastavily krasové procesy a v době po ústupu ledovců (krakovského = elsterského zalednění) nastoupila eolická sedimentace a vznik sprašového pokryvu na sádrovcových vrstvách. Tyto komplikované podmínky se odrazily v zajímavém vícefázovém vzniku sádrovcového krasu, který se stále ještě vyvíjí. 

   Dominantou vesnice je krásný gotický kostelík, založený v roce 1440 Janem Długoszem na výrazné vyvýšenině tvořené sádrovcovým pahorkem. Pod kostelíkem se nachází jeden z největších a nejkrásnějších výchozů velkokrystalických sádrovců v okolí. Kostelík sám je postaven z pińczowských vápenců. Výchoz nad silnicí na západní straně kostelíka je asi 40 m dlouhý a 3 m vysoký. Sádrovec zde tvoří srostlice, tzv. vlaštovčí ocasy, až 3 m velké. Místy jsou patrné projevy krasovatění.

   O několik metrů výše směrem k JV jsou u schodů ke kostelíku dva eratické balvany dokládající dosah jihopolského ledovcového zalednění.

literatura:

Jirásek, J.: Sádrovcový kras v údolí řeky Nidy (Polsko). Minerál, 2006, roč. 14, č. 4, s. 276-279.

fotografie:

sádrovcové "vlaštovčí ocasy" pod kostelíkem, foto P. Skupien

 

Gorysławice

popis:

   Výchozy miocenních sádrovců - viz předchozí lokalita.

fotografie:

Gorysławice - hledání sádrovců Gorysławice - hledání sádrovců Petr Skupien 

 

Skorocice

popis:

   První práce o zdejších sádrovcích se datují do let 1862, 1881 a 1882. Poznání geologické stavby území krasu komplikovalo jeho nedokonalé odkrytí a komplikovaná tektonická situace. Tektonika miocénních vrstev se sádrovcem se liší od starší tektoniky křídových a jurských vrstev v podloží. Pánev řeky Nidy je od severovýchodu ohraničená sérií poklesů, v prostoru vlastního synklinoria jsou tři větší deprese oddělené dvěma liniemi vyvýšenin a celé území je postiženo i mladším vrásněním a tektonikou nižšího řádu. Dnes kvůli erozi netvoří sádrovcové vrstvy souvislou plochu, ale vyskytují se ve formě menších těles. Většina sádrovcového horizontu tvoří kuestu s malým úklonem (do 15º), v některých místech se vyskytují i jednotlivé kopulovité vyvýšeniny o výšce několika metrů.

   V sádrovcích vyskytujících se na povrchu nebo nehluboko pod ním je na většině plochy jejich výskytu možné setkat se s krasovými jevy. Nejzajímavější je okolí vesnic Aleksandrov, Skorocice, Szaniec a Galów. Západně od Aleksandrova se nachází „aleksandrovská dolina“, na severním okraji Skorocic pak „Skorocická dolina“ – terénní deprese, které nevznikly zahlubováním říčních toků, ale podzemním krasovým rozpouštěním vrstev sádrovce a následným zavalením dutin. Skorocická dolina hluboká až 12 metrů byla roku 1960 prohlášena za maloplošné chráněné území díky pozoruhodné morfologii i výskytu vzácných stepních rostlin. Je možné spatřit tu slepá údolí s ponory, závrty, krasovými jezírky a jeskynním systémem (obr. 3). Podobné, ale menší doliny se nachází severně od vsi Uników a u Siesławic. V severní části vystupování sádrovce obcemi Szaniec a Galów jsou také hojné závrty. U Szarbkówa a Borkówa jsou dokladem zakrytého krasu jen bezodtoké prohlubně. Na jiných místech (Chotel Czerwony, Górki) v osních částech vrás vystupují nad okolní krajinu díky inverzi reliéfu sádrovcové pahorky. Celé území s výskytem sádrovce tak tvoří dokonalý průřez různými etapami vzniku sádrovcového krasu.

   Sádrovcový kras má některé odlišnosti od dobře známých krasů vyvinutých v karbonátových horninách. Nebyly zde nalezeny škrapy, charakteristická forma povrchu zkrasovatělých vápencových hornin na zemském povrchu, ale jen drobné krasové jamky na výchozech sádrovce. Dále jsou odsud známy hojné závrty a závrtová pole (např. Łatanice, Krzyżanowice a Szaniec), ale i jeskyně a krasové doliny a kotliny popsané výše.

literatura:

Flis, J.: Kras gipsowy Niecki Nidziańskiej. Prace geograficzne Instytutu Geografii PAN, 1954, nr. 1, 73 s.

Chwalik, A.: Strefowość rzeźby krasu gipsowego Niecki Nidziańskiej w nawiązaniu do stref Ukrainy Zachodniej. Materiały XXIII i XXIV szkoły  speleologicznej, Morawski Kras, 5-12.02.2005, s. 7 – 8.

Jirásek, J.: Sádrovcový kras v údolí řeky Nidy (Polsko). Minerál, 2006, roč. 14, č. 4, s. 276-279.

fotografie:

Skorocice - sádrovcový kras  Skorocice - sádrovcový kras Skorocice - sádrovcový kras, foto P. Skupien Skorocice - sádrovcový kras, foto P. Skupien Skorocice - sádrovcový kras, foto P. Skupien Skorocice - sádrovcový kras, jeskyně, foto P. Skupien Skorocice - sádrovcový kras, foto P. Skupien Skorocice - sádrovcový kras, foto P. Skupien   

 

Kotuszów

popis:

   Výchoz spodnokambrických břidlic. Jsou to šedohnědé jílovito-prachovité břidlice se střípkovitým rozpadem bez nálezů makrofauny. Jde o nejjižnější výchoz kambrických hornin ve Svatokřížských horách. Na provrásněných a silně tektonicky porušených břidlicích leží přímo mělkovodní lithotamniové vápence třetihorního stáří (miocén), celý sled paleozoických a mesozoických hornin mezi nimi z důvodu silné eroze chybí.

literatura:

Stupnicka, E., Stempień-Sałek, M.: Poznajemy Góry Świętokrzyskie: Wycieczki geologiczne. Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa, 2001.

fotografie:

výchoz spodnokambrických břidlic, foto P. Skupien střípkovitý rozpad břidlic, foto P. Skupien

 

Wojciechówka

popis:

   Výskyt páskovaných rohovců ("krzemień pasiasty") v jurských sedimentech - viz následující lokalita.

fotografie:

 konkrece páskovaného rohovce in-situ sbírání konkrecí lom Wojciechówka lom Wojciechówka lom Wojciechówka těžba vápenců, foto P. Skupien

 

Krzemionky Opatowskie

popis:

   Největší těžba křemenné suroviny v neolitu (mladší době kamenné) na území dnešního Polska.

   Pazourkové doly byly objeveny v roce 1922 geologem Janem Samsonowiczem. Tvorba archeologické rezervace započala výkupem pozemků od roku 1926 a skončila v 60. letech 20. století. V roce 1994 byly uznány za archeologickou rezervaci „Krzemionki – kopalnie neolityczne“, v roce 1995 se staly součástí přírodní rezervace „Krzemionki Opatowskie.“

   Těžební pole „Krzemionki“ se nachází na severovýchodní části lemu Svatokřížských hor. Páskované rohovce (pazourky), které byly dobývány v neolitu, se nachází ve vrstvě svrchnooxforských vápenců (svrchní jura). Páskované pazourky se nachází ve dvou lavicích v různé hloubce a úklonu (od 3º do 20º). pazourky tvoří konkrece od velikosti holubího vejce do několikametrové velikosti, tvary mají od plochých placek do kulovitých bochníků. Značná část z nich je porušená trhlinami vzniklými při tektonických procesech.

   V nadloží pazourků se od povrchu nachází vrstva humusu, písek, zvětralinová hlína, pelitický vápenec, vápenec se stopami požíračů kalů („mušlový“), oolitový vápenec a opět pelitický vápenec. Díky tektonickým pochodům, mrazovému zvětrávání a migraci vod vznikaly poruchy, které horníkům ulehčovaly hloubení jam. Stupeň obtížnosti hornických prací vzrůstal s úklonem pazourkonosné lavice směrem do středu pánve.

   Těžební pole „Krzemionki“ má tvar paraboly s delší osou jihovýchodního směru. Sledy pinek po bývalých jamách se nacházejí v pásmu dlouhém 4,5 km a šířce od 20 do 200 m. Celkově se na ploše 78500 km2 nachází asi 3500 – 4000 jam. V oblasti se též nachází zpracovatelské dílny a sídliště.

   Po dlouhodobých výzkumech panuje shoda, že v těžebním poli existují čtyři druhy dolů – jámové, výklenkové, pilíř-komorové a komorové. Jejich hloubka od 9 do 12 m závisí na hloubce uložení vrstvě pazourkonosné vrstvy a inženýrsko-geologických podmínkách ložiska.

   V době kultury nálevkových pohárů – 4000 až 3000 př.n.l. - a velké zpracovatelské osady v Ćmielowu se sekyrky z páskovaného pazourku dostaly až do míst vzdálených do Krzemionek 330 km. Pazourkové sekery sloužily univerzálně, zejména na kácení stromů a zpracování dřeva, ale i jako rituální předměty. V období největší prosperity dolů, v časech kultury „amfor kulistych“ – 3000 až 2400 př.n.l. - sekyry překračovaly i hranice dnešního Polska a byly transportovány až 660 km daleko, což svědčí o jejich popularitě mezi tehdejšími lidmi. Na počátku doby bronzové – 2200 až 1600 př.n.l. už byla produkce z místní suroviny jen lokální záležitostí a nástroje se nachází do vzdálenosti 85 km od dolů. Na přelomu 3. a 2. tisíciletí nastoupily ve Střední Evropě a na Balkáně změny, které přinesly postupný zánik dobývání pazourku. Byla objevena konkurenční surovina – bronz – slitina mědi a cínu. Zpočátku se z bronzu vyráběly jen ozdoby a zbraně, postupně však dostatek suroviny umožnil i výrobu nářadí. V době bronzové i železné bývala ještě křemenná surovina používaná na výrobu drobného nářadí, nešlo už ale o masovou produkci.

literatura:

Bąbel, J. T.: Krzemionki. Prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego. Muzeum Historyczno-Archeologiczne, Ostrowiec Świętokrzyski: 2003. 32 s.

Łodziński, M.: Proužkované rohovce z Gór Świętokrzyskich, střední Polsko. Minerál, 2003, roč. 11, č. 5, s. 379 - 383.

fotografie:

pilíře ponechané ve vytěženém prostoru pilíř ponechaný ve vytěženém prostoru, foto P. Skupien neolitická kresba "Velká matka" neolitické doly, foto P. Skupien neolitické doly, foto P. Skupien konkrece na turistickém okruhu, foto P. Skupien historická rekonstrukce, foto P. Skupien

 

Grzegorzowice - Skały

popis:

   V kamenolomu pod slabou vrstvou spraše šedé a tmavě šedé vápence a dolomity středního devonu. Jsou hrubě až středně lavicovité a bohaté na zkameněliny. Nejběžnější jsou korálnatci Amphipora rugosa, hojní ramenonožci, např. rody Emanuella a Bornhardtina. Oba jsou vůdčími zkamenělinami stupně eifel (střední devon). Dále se zde nacházejí plži a mlži.

   Směrem k severu od kamenolomu v zarostlé stráni byly v minulosti provedeny výkopy odkrývající zdejší geologickou stavbu. V délce asi 400 m se nacházejí hlavně břidlice s vložkami tmavých vápenců a slínovců stupně givet, místy s hojnou faunou. Nachází se zde např. korál Calceola sandalina a schránky četných ramenonožců, např. Schelwienella umbraculum, Chonetes, Productella, Uncinulus, Aulacella, Spirifer, Stringocefalus a Leptaena. Ve vápencích se nacházejí také články lilijic.

   Nejmladší devonské horniny v profilu Grzegorzowice-Skały jsou písčité břidlice s faunou a zbytky rostlin řazené do givetu. Písčitá příměs v nich dokazuje, že do pánve se začal dostávat terigenní materiál z míst vyzdvižených nad hladinu tektonickými pohyby.

literatura:

Stupnicka, E., Stempień-Sałek, M.: Poznajemy Góry Świętokrzyskie: Wycieczki geologiczne. Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa, 2001.

fotografie:

 

 

kamenolom Grzegorzowice - Skały, foto P. Skupien kamenolom Grzegorzowice - Skały, foto P. Skupien kamenolom Grzegorzowice - Skały, foto P. Skupien kamenolom Grzegorzowice - Skały V. Uvíra, pof. Vašíček, J. Jirásek, foto P. Skupien nerovnosti vrstevních ploch, foto P. Skupien devonské vápence, foto P. Skupien F. Kalenda, foto P. Skupien kalcitové dutiny v dolomitizovaném vápenci, foto P. Skupien

 

Czyżów - Bardo

popis:

   V soutěsce Prągowiec jsou potokem odkryté silurské břidlice proniknuté žilami šedých diabasů do 60 cm. V břidlicích se hojně vyskytují graptoliti Cyrtograptus, Monograptus, Seatograptus a Gothograptus. Spolu s nimi se zde vyskytují méně hojní trilobiti, např. Raphiophorus a Odontopleura, a mlži, např. Cardiola interrupta.    

literatura:

Stupnicka, E., Stempień-Sałek, M.: Poznajemy Góry Świętokrzyskie: Wycieczki geologiczne. Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa, 2001.

fotografie:

sběr v dolině Prągowiec F. Kalenda a prof. Vašíček, foto P. Skupien

 

Wiśniówka

popis:

   Svrchní kambrium ve Svatokřížských horách bylo objeveno roku 1896 profesorem Georgem Gürlichem. Ten ve skalách odkrytých průlomem řeky Lubrzanki přes Łysogórskou antiklinu nalezl trilobity Olenus sp.

   V současnosti se ve zdejším svrchním kambriu podle litologie rozlišují dvě formace:

  1. Formace pískovců z Wiśniówki – hrubě lavicovité křemenné pískovce provázené jílovými břidlicemi. Z pískovců jsou známé anorganické sedimentační struktury i bohatá trilobitová ichnocenóza. Tyto horniny jsou dobře patrné v morfologii Svatokřížských hor a tvoří Główne, Masłowskie a Jeleniowskie pásma.

  2. Formace břidlic z Klonówki – skládá se z břidlic a jílovců s vložkami pískovců. Bohatá je v ní brachiopodová a trilobitová fauna, která se vyskytuje v hnízdech. Výchozy se nachází na severním úbočí Łysogór.

   Łysogorské kvarcity, které těží lomy Wiśniówka Mała a Duża se skládají z křemene, akcesoricky jsou přítomné zejména zirkon a turmalín. Byly odlišeny jemno až střednozrnné pískovce vzniklé rytmickým transportem, hrubě lavicové pískovce bez vnitřní struktury a vzácné pískovce se skluzovou strukturou (Menducki, Otoczak roč. 24).

   V lomu se těží kvarcity svrchně kambrického stáří. Tvoří vrstvy o mocnosti několika desítek centimetrů do dvou metrů. Obsahují vložky břidlic do 0,5 m. V kvarcitech se vyskytují četné dutiny tektonického původu vyplněné křemenem a fosforečnany (variscitem, wavellitem).

   Fosforečnany z Wiśniowky tvoří sférické agregáty do 3,5 cm s proměnlivou vnitřní stavbou. V dutinách jsou to polokulovité agregáty, na úzkých puklinách se vyskytují ve formě plochých sférolitů s radiálně paprsčitou stavbou. Často jsou zonálně barevné s přechody od bílé, žluté po tmavě zelenou a hnědou. V případě variscitu zde byly objeveny všechny tři jeho polymorfní modifikace. Jejich geneze je spojena s krystalizací z roztoků obsahujících ionty (PO4)3+. Ty se do roztoku dostaly buď v důsledku rozpouštění apatitu, který je akcesorickým minerálem původních pískovců, nebo díky rozpouštění schránek kambrických organismů obsahujících fosfor.

   Vzácně se v lomu dají najít i zkameněliny kambrických trilobitů, běžnější jsou stopy po jejich životní činnosti.

literatura:

Łodziński, M.: Variscit Al(PO4) · 2 H2O a wavellit Al3(PO4)2(OH,F)3 · 5 H2O z Wiśniowky Dužej u Kielc, Góry Świtokrzyskie, střední Polsko. Minerál, 2004, roč. 12, č. 1, s. 37-40.

Menducki, P.: Wskaźniki warunków i sposobu sedymentacji piaskowców kambryjskich z Wiśniówki i okolic Opatowa (G. Świętokrzyskie) – część I. Otoczak, 19??, roč. 24, s. 22-24.

fotografie:

Podwiśniówka kambrické pískovce, foto P. Skupien kambrické pískovce, foto P. Skupien 

 

Gnieździska

popis:

   Sedimenty na rozhraní stupňů oxford a kimmeridg (svrchní jura).

fotografie:

 oxford a kimmeridg - Petr Skupien kamenolom Gnieździska

 nálezy nálezy