Exkurze na solný důl Wieliczka a do Krakova (Polsko)
9. – 10.12.2005
účastníci:
studenti Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava (35 osob)
zpracovali:
Hana Závěšická, Jakub Jirásek
program:
Naplánování a uskutečnění exkurze bylo součástí bakalářské práce "Exkurze do Krakowa a solných dolů Wieliczka" Hany Závěšické, DiS.
PÁTEK 9.12.
Odjezd z Ostravy přes Český Těšín do Krakova. Prohlídka města od 14:00 do 18:00, Ubytování v Domu Kolping v Luborzyci - Kocmyrzowě nedaleko Krakova.
Krakov a jeho nejstarší historie
Krakow – historické město leží na řece Wisle v jižním Polsku, oblast Malopolska, na hranicích třech morfologických území: Karpat, podkarpatských kotlin a slezsko-malopolských výšin. Počet obyvatel je přibližně 745 000. Nejdůležitější průmysl: metalurgický, strojírenský, farmaceutický, měřící technika, polygrafie, cukrovar aj. Krakow patří tradičně k vědeckému, kulturnímu a uměleckému centru země. Po Warszawě je druhé nejznámější centrum turistiky v Polsku (má kolem 3000 památkových objektů, z toho deset mezinárodního významu). Staré Město s Wawelem a čtvrtí Stradom patří do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Každý rok město navštíví víc než 2,000,000 turistů. Podle historika W. Kadlubka bylo město založeno v 7. - 8. st. legendárním knížetem Vislanů Krakem. V 10. st. byl Krakow kupeckou osadou na křižovatce cest z již. Karpat a zemí již. Evropy k Baltskému moři. V r. 965 první zmínka v cestopise Ibrahíma Íbn Jákoba, další od Dětmara, že zde za vlády Boleslava Chrabrého existoval hrad krakovských Vislanů. Od 11. st. hlavní město Polska. Od poloviny 13. století nájezdy Tatarů, r. 1241 město zničeno. Ve 13. století vzniklo mnoho církevních i světských staveb, i přes další ničivé tatarské nájezdy. R. 1320 došlo ke sloučení polských zemí a korunování Vladislava Lokýtka. V první polovině 14. století za vlády Kazimíra Velikého rozvoj řemesel, výstavba nového opevnění, kostelů; vodovod, lázně, špitály, gotický hrad na Wawelu. R. 1364 založena Krakowská univerzita, první v Polsku.
Památky v Krakově
Mapka Krakova (převzato z http://www.krakow.pl/plan) Rynek Glowny Ve 13.st. bylo toto náměstí jedním z největších ve střední Evropě. Uprostřed náměstí se nachází budova Sukiennice (nejstarší nákupní centrum na světě, je v provozu již 700 let), kde je možno nalézt spoustu různých tržních stánků. V okolí náměstí jsou dva nejdůležitější městské kostely Kosciol sw. Wojciecha, kt. pochází z 10. st. a je nejstarším kostelem v Krakowě, ale pozornost přitahuje spíše Kosciol Mariacki (otevírací doba: Po-So 11:50-18:00, Ne 14:00-18:00, vstupné zdarma, prohlídka oltáře 3 zloté), se dvěmi špičatými věžemi. V tomto kostele se nachází nejstarší gotický oltář v Evropě. Dále můžete na náměstí vidět Wiezu ratuszowu (městskou věž), jediný dochovaný pozůstatek městské radnice ze 14. století.
Zamek Krolewski (královský palác) Královský hrad byl sídlem polských králů od 11.-17.st. Hrad je postaven především v renesančním stylu, ačkoliv zde přetrvaly i části románské a gotické. Dnes je z hradu muzeum, ve kterém je možno shlédnout kolekci vlámských gobelínů ze 16.st., malby a dobový nábytek (Vládní sál). Další sekce pro veřejnost zahrnují Královské komnaty, Královské klenoty a Zbrojnici. Za vidění stojí i tzv. wawelská exhibice z dob minulých, která odkrývá pozůstatky originálních wawelských budov, zahrnující založení nejstaršího známého kostela v Polsku z počátku 11.st. Muzeum orientálního umění (západní křídlo) obsahuje excelentní sbírku Blízkého i Dálného východu. Dále stojí za vidění tzv. Dračí doupě, krasová jeskyně, kde prý byl zabit princ Krak wawelským drakem. Otevírací doba: Wawelský kopec: denně 06:00-17:00 (říjen-březen) Atrakce: Po 09:30-12:00, Út a Pá 09:30-16:00, St and Čt 09:30-15:00, So 09:30-15:00, Ne 10:00-15:00 Královské komnaty a Orientální umění zavřeno v Po. Dračí doupě: denně 10:00-17:00. Vstupné: Z 15 (Královské komnaty), Z 12 (Vládní sál nebo Klenoty a Zbrojnice), Z6 (wawelská exhibice dob minulých nebo Sbírka orientálního umění) a Z 3 (Dračí doupě)
Wawelská katedrála Část Wawelu. Tato katedrála je korunovačním a pohřebním místem většiny polských monarchů. Byla postavena počátkem 11. st. králem Boleslavem Statečným po té, co byl Krakow učiněn biskupstvím. Ačkoliv je možno nalézt románské elementy, převážná část byla postavena v gotice. Jsou zde uloženy relikvie Sv. Stanislawa, patrona Krakowa. Z mnoha královských kaplí doporučujeme navštívit Kapli sv. Zygmunda, kde je možno vylézt na věž a spatřit 11-ti tunový Zygmundův zvon a také budete mít krásný výhled.
Otevírací
doba: Po-So 09:00-15:00, Ne 12:15-15:00 (Listopad - Březen). Národní muzeum Rozsáhlé muzejní sbírky jsou rozděleny do několika oddělených budov, např. Czartoryski Museum (obsáhlá kolekce starověkého umění z Řecka a Egypta, dále orientální kolekce, zbraně, turecké koberce, evropské malby a sochy – nejznámější práce zde jsou Dáma s hranostajem od da Vinciho a Rembrandtova Krajina s milosrdným samaritánem).
Poloha:
ulica sw. Jana 19, 5 min. chůze od hl. nádraží.
Kazimierz byla původně samostatné město, které se spojilo s Krakowem r. 1868. Jsou zde dochovány vzpomínky na židovskou komunitu, která zde žila až do holokaustu. Synagoga byla postavena počátkem 15. st. a zrekonstruována s renesančními aspekty florentinským architektem Metteem Guccim, po jejím vyhoření r. 1574. Její okolí bylo dlouho ignorováno, dokud zde S. Spielberg nenatočil Schindlerův seznam.
Poloha:
ulica Szeroka 24, transport: tramvaj 3, 9, 11 nebo 13.
Nákupy v Krakově Na Rynku Glownem v Sukiennici uprostřed náměstí je možno koupit spoustu suvenýrů. Kolem staroměstkých hradeb se nachází ulice Florianska, kde své práce prezentují místní umělci. Menší butiky se nacházejí hl. na ul. Florianska a Szewska. Obchody jsou většinou otevřeny Po-Pá od 10:00-18:00 , některé i do 20:00.
SOBOTA 10.12. Ráno přejezd z Domu Kolping v Luborzyci - Kocmyrzowě do Wieliczky, návštěva turistické trasy v solných dolech Wieliczka a cesta zpátky, okolo 19:00 návrat do Ostravy.
Solné doly Wieliczka
Wieliczka – Solný důl ve Wieliczce patří k nejzajímavějším a nejznámějším turistickým objektům v Polsku. Mnozí sem přijíždějí, aby mohli zhlédnout výsledky více než 700-leté podzemní těžby soli. Wieliczský solný důl je vzácnou památkou materiální kultury, jehož světová hodnota byla v roce 1978 potvrzena zápisem do světového seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jde o komplex podzemních vytěžených šachet, umístěných v patrech 1-9, nacházejících se v hloubce 64 – 327 m. Skládá se z více než 300 km chodeb a asi 3000 komor v celkovém objemu cca 7,5 mln m3. Za památkovou část byl uznán komplex vytěžených šachet, nacházející se v centrální části solného dolu, jenž vznikal v průběhu věků. Památková zóna zahrnuje patra 1-5. Je to zvláště vzácná oblast, protože ji tvoří vytěžené šachty zobrazující evoluci způsobů těžby soli v jednotlivých historických obdobích. Sůl se ve Wieliczce těžila nepřetržitě od poloviny 13. století až do roku 1996. Dříve než bylo odkryto ložisko kamenné soli, se sůl získávala vařením solanky ze solných pramenů vyskytujících se na povrchu. Tento způsob získávání soli se používal na tomto území již asi 3500 let př. n. l. Postupně se povrchové zásoby vyčerpávaly, a tak se solanka hledala hlouběji pod zemí. Kopaly se stále hlubší studny, až se narazilo na skalní blok kamenné soli. Solný důl ve Wieliczce je světoznámý turistický objekt. Každý rok navštěvuje solný důl skoro 800 000 turistů různého staří ze všech konců světa.
poloha města Wieliczky a možnosti dojezdu
Wieliczka leží ve vzdálenosti 10 km na jihovýchod od centra Krakowa, při cestě E-40 (státní silnice č. 4). Z Krakowa se lze do solného dolu dopravit mikrobusovou dopravou, která jezdí v několikaminutových intervalech.
otevírací hodiny a doba trvání prohlídky
Turistická trasa je otevřena denně: - v letní sezónně (od 1.4. do 31.10.) od 7.30 do 19.30 h. - ve zbývající části roku od 8.00 do 16.00 h. - turistická trasa je uzavřena 1.1., v 1. svátek velikonoční, 1.11., 24.-25.12., 31.12. - turistická trasa v solném dole Wieliczka zahrnuje 20 komor propojených chodbami v celkové délce cca 2 km. Doba trvání prohlídky činí asi 120 min.
specifičnost prohlídky
Prohlídka solného dolu se koná pouze v doprovodu průvodce. Počet návštěvníků turistické trasy je omezen max. na 35 osob v jedné skupině. Prohlídky geologické trasy a solivaru se konají ve skupinách po 10 osobách. Teplota vzduchu v solném dole je stálá a činí +14 stupňů Celsia po celý rok. Návštěvníci při prohlídce jsou povinni dodržovat báňské předpisy, které mimo jiné zakazují kouření a používání otevřeného ohně. Předností návštěvy solného dolu je nezávislost na počasí a ročním období, a proto příjezd do Wieliczky v období podzimním a zimním, kdy je menší turistický provoz, je mimořádně výhodný.
|