Třída Bacillariophyceae neboli Diatomaerozsivky

 

Charakteristika

         Jednobuněčné i koloniální organismy, v jejichž chloroplastech převládají žlutohnědé karoteny a fukoxantiny nad chlorofyly. Jejich velikost je v rozmezí 1 μm až 2 mm (obr. 1) a řetízky koloniálních forem mohou být až několik centimetrů dlouhé.

         Stěna bývá inkrustovaná opálem. Schránka (frustule) je dvoudílná, složená z epitely a hypotéky. Podle symetriejsou rozsivky děleny na formy penátní a centrické (obr. 2). Každá z obou schránek je tvořena dnem (valva) a nízkým okrajem (pleura). Mezi valvou a pleurou probíhají jemné příčky (septa). U penátních rozsivek je uprostřed vnitřního povrchu dna uzlina, na koncích dna dvě další – menší – uzliny. Všechny tři uzliny jsou propojeny kanálkovitou rýhou – raphe, kterou se buněčná plazma dostává do styku s prostředím a cirkulací umožňuje případný pohyb.           

 

Obr. 1: Obrázek 1: Vnitřní stavba buňky rozsivky.

Mi - mitochondrie; Ch - chloroplast, Va - vakuola; Py - pyrenoid; Ja - jádro; Dy – diktyozóm.

(http://www.sinicearasy.cz)  

Obr. 2: Penátní (nahoře) a centrická (dole) schránka rozsivek.

(http://www.sinicearasy.cz)  

 

 

Ekologie

         V mořském prostředí převažují centrické formy a ve sladkovodním především formy penátní. Rozsivky jsou tolerantní ke změnám teploty a salinity.

 

Statigrafie

Nejstarší mořské formy zjištěny ve spodní křídě, zatímco sladkovodní od nejstarších třetihor. V recentu jsou hojné. Mají biostratigrafické využití.

        

        

ZPĚT NA systém           ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU