Říše Fungihouby

 

Charakteristika

Houby jsou heterotrofní organismy, které některými svými rysy (např. metabolickými pochody) připomínají živočichy, ale jsou složeny z buněk, opatřených stěnou a nemají lokomoční pohyb.

Stélky hub jsou jednobuněčné nebo pletivné. Tabulární útvary (někdy s přepážkami) se nazývají hyfy (obr. 1), kdy vzájemně propletené hyfy tvoří mycelium. Zesílená část hyfy je konidior, na kterém se vytvářejí konidie (asexuální spóry). Sférické útvary obvykle sterilních buněk se nazývají sklerocia (tvrdá klidová stádia). U výše organizovaných hub se vyskytují plodnice. Podstatnou součástí hub je chitin – díky němu se zachovávají jejich fosilní zbytky.

 

Obr. 1: Hyfa.

(http://www.xs4all.nl)

   Obr. 2: Umělá morfologická klasifikace fosilních hub (Kvaček et al., 2000).

 

Ekologie

V přírodě plní houby funkci rozkrádačů, živících se na odumřelé organické hmotě (saprofyti), část parazituje na živých organismech. Zvláštním případem jsou hoiby, které ve svém těle hostí autotrofní organismy (sinice nebo řasy) – vzniká tak symbióza za vzniku podvojného organismu (lišejníku).

Častější výskyt zbytků hub obvykle indikuje příbřežní podmínky a teplejší klima.

 

Statigrafie

         Jejich výskyt je znám od prekambria do recentu. Od křídy jsou houby (zejména jejich spóry) používány pro biostratigrafické účely.

 

ZPĚT NA systém           ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU