Třída Reptilia plazi 

 

Charakteristika

         Obratlovci, kteří nejsou rozmnožováním a vývojem jedince vázáni na vodní prostředí. Vajíčka, oplozená vnitřním oplozením, opatřená pevnou vápnitou schránkou nebo kožovitou schránkou, umísťují do půdy. Vodní prostředí vyvíjejícího se embrya zajišťuje zárodečná blána amnion, obklopující embryo v zárodečné tekutině. Na lebce plazů (obr. 1) dochází k dalšímu zjednodušení a redukci lebečních kostí. Diferencují se dva první krční obratle (atlas a čepovec) a vytváří se dva tylní klouby, umožňující mnohostranné pohyby lebky. Vznikají spánkové otvory (na základě nich se systematicky dělí). Dochází k významným změnám na končetinách, jejich pletencích a postavení samotných končetin. Povrch těla pokryt rohovitou pokožkou, vytvářející šupiny a u některých i dermální kosti, ale i peří a srst. Zuby převážně jednoduché a kuželovité.

         Dnešní plazi a většina fosilních měla proměnlivou tělesnou teplotu. U některých fosilních skupin se předpokládá termoregulace (tzv. endotermie).

 

Obr. 1: Lebky plazů. Hlavní směry evoluce spánkové oblasti plazů.

(Pek et al., 1996)

 

 

Statigrafie

         Jejich rozšíření je známé od svrchního karbonu až po recent. Největší rozšíření bylo ve druhohorách, kdy ovládali život na souši, ve vodě a to jak na kontinentech, tak i v mořích a oceánech, a dokonce i ve vzduchu.

 

 

 

ZPĚT NA systém           ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU