Kmen Echinodermata ostnokožci

 

Charakteristika

         Tělo téměř všech ostnokožců je charakterizováno pětičetnou souměrností (obr. 1). Tato souměrnost je druhotná, neboť původně byli ostnokožci souměrní dvoustranně, což lze dokladovat jak na některých fosilních zástupcích, tak na larválních stadiích recentních druhů. Tělo dospělých jedinců není článkováno a pětičetnou souměrnost je možné sledovat jak na uspořádání pevných částí kostry (skeletu), tak i na měkkých tkáních. Pevná podkožní kostra je vylučována vnější tkání a je tvořena morfologicky různě utvářenými, navzájem pevně nebo kloubně spojenými destičkami (sklerity) z uhličitanu vápenatého. Na povrchu je kostra kryta tenkou, částečně mineralizovanou pokožkou. Kostra, a tím i celé tělo ostnokožce, může mít nejrůznější tvar.

         Mají vyvinutou tzv. „vodní“ neboli ambulakrální soustavu, sloužící jak pohybu a dýchání, tak i k získávání potravy. Na povrchu začíná otvorem – hydropórem nebo proděravělou destičkou – mandreporitem, kterou vniká do soustavy voda. Ke spodní straně této destičky přirůstá čerpací kanálek. Z něho vede voda do kanálku okružního, ze kterého vybíhá do každého tělního paprsku kanálek radiální. Po stranách každého axiálního kanálku vyrůstají jemné tykadlové výběžky, které pronikají drobnými otvůrky v kostře na povrch těla.

         Vnitřní vápenitá kostra (téka) je tvořena kalcitovými deskami. Tělní pásma, ve kterých se nacházejí radiální ambulakrální kanálky se označují jako ambulakrální pole, mezi nimi jsou pole interambulakrální.

         Ostnokožci jsou obvykle odděleného pohlaví. Z oplodněných vajíček se vyvíjejí obrvené larvy, které jeví jistou podobnost s trochoforovou larvou. Larvy žijí po určitou dobu planktonickým životem, pak se spouštějí ke dnu a mění se v paprsčitě uspořádaného živočicha.

 

Obr. 1: Možné fylogenetické schéma raných echinodermát.

(Clarkson, 1998)

 

 

Ekologie

         Jsou výhradně mořskými živočichy.

 

Statigrafie

         Jsou statigraficky významnými fosiliemi od kambria do recentu.

 

ZPĚT NA systém           ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU