Kmen Bryozoamechovky

 

Charakteristika

Mechovky jsou drobní, vodní, kolonioví, přisedle žijící živočichové (obr. 1). Kolonie sestávají z jedinců – zooidů, kteří vytvářejí pevný obal– zoecium (obr. 2). Tělo zooida (obr. 3) je děleno na přední část označovanou jako polypid (s nervovou uzlinou a lofofórem) a zadní část těla, tzv. cystid (s trávicími a pohlavními orgány). Tělní stěna (cystid) je pevně přichycena k zoeciu. Polypid má v přední části vířivý aparát kruhového nebo podkovovitého vzhledu, tzv. lofofór, jehož jednotlivá chapadla jsou kryta obrveným epitelem. Uprostřed chapadel je ústní otvor, kterým začíná zažívací trubice. Při podráždění může být lofofór zatažen do cystidu. Vně lofofóru ústí řitní otvor. Na polypidu se rovněž nachází nervová uzlina.

 

a

b

Obr. 1: Představitelé recentních mechovek. a – Porella compressa, b – Securiflustra securifrons (www.marinbi.com/bryozoa/).

 

Obr. 2: Hlavní morfologické znaky mechovek rodu Plumatella (Lang et al., 1971 in Kvaček et al., 2000).

 

Obr. 3: Schématický řez zooidem (Clarkson, 1998 in Mergl, 2002).

 

 

 

Zooidi stejného vzhledu, v koloniích většinou převažující, se nazývají autozoidi. Zooidi s jinou morfologií a odlišnou funkcí jsou heterozoidi, např. avikularia tvaru ptačí hlavy mající obrannou funkci, vibrakuly s dlouhým pohyblivým vláknem, ovicely sloužící k ochraně zárodků.  U některých mechovek je vytvářeno víčko zvané operkulum.

Schránka zooidů - zoecium může být želatinózní nebo chitinózní, u mořských mechovek je často využíván uhličitan vápenatý. Zoecia bývají rourkovitá, vakovitá, krabicovitá apod. Jednotlivá zoecia se vzájemně spojují do kolonie (trsu) – zoaria. Až na výjimky jsou zoaria pevně přichycena k podkladu. Jednovrstevná zoaria často pouze povlékají pevný podklad a nazývají se zoaria terčovitá nebo povlékavá. Mírně nad podklad se zdvihají zoaria masivní, homolovitá nebo hrubě větevnatá. Výše nad podkladem vyčnívají zoaria přichycená jen zesílenou stopkatou bází a mající nálevkovitý, vějířovitý nebo spirálovitý vzhled. Velikost zoarií se pohybuje od několika mm do asi 50 cm u některých vyhynulých forem. Průměrná velikost je v řádu několika mm až cm.

Mechovky jsou hermafroditi a rozmnožují se pohlavně i nepohlavně. Ze zygoty vzniká volně plovoucí larva trochoforového typu. Po jejím přisednutí z prvotního zooida se pučením rozvíjí kolonie.


Ekologie

Mechovky jsou převážně mořské. Některé taxony se přizpůsobily životu v brakických i sladkých vodách. Mechovky jsou rozšířeny zejména v mělkých litorálních vodách s dostatkem kyslíku a potravy. Některé typy jsou však běžné i v hloubkách okolo tis. m, a zástupci skupiny jsou známé až z hloubek okolo 8,5 km. Zde vytvářejí bochníkovité anebo keříčkovité kolonie. Mechovky získávají potravu aktivní filtrací vody. Potravou je drobný plankton a organický detrit vznášející se ve vodě. Zejména povlékavá a terčovitá zoaria využívají vyvýšený podklad (ruduchy, chaluhy, mořské traviny, schránky jiných živočichů) pro snazší získání potravy výše nade dnem.


Stratigrafie

První mechovky se objevují na počátku ordoviku. V paleozoiku mají silné zastoupení mechovky trepostomátní a kryptostomátní a již od tohoto období mají význam při tvorbě menších útesů. Koncem permu nastává celkový úpadek mechovek. Mechovky cyklostomátní nikdy nebyly dominantní skupinou, měly maximum rozvoje v křídě a záhy, od počátku terciéru, jejich význam klesá. Moderní skupinou mořských mechovek jsou mechovky cheilostomátní, které se sice objevují až v juře, avšak již od konce křídy jsou dominantní skupinou mezi mořskými mechovkami.  Sladkovodní mechovky jsou s pochybnostmi známé od křídy. Mechovky měly v geologické historii několikrát útesotvorný význam.

 

 


ZPĚT NA systém           ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU