8.         Cvičení -  geologické struktury

Geologickou strukturou se rozumí prostorové uspořádání strukturních prvků v zemské kůře, které se projevuje jednak tvary geologických těles (strukturní formou) a jejich vzájemným uspořádáním a jednak uspořádáním strukturních prvků uvnitř geologických těles (Kumpera, 1986).

Strukturní formy dosahují různých měřítek. Tvoří jak drobné struktury (řádově metrové rozměry), tak velké struktury (řádově 10 m  - 104 m), nebo i struktury dosahující regionálních rozměrů (řádově stakilometrové) a v neposlední řadě také globální struktury (tisícikilometrové rozměry).

Mezi základní vnější strukturní tvary geologických těles patří vrstva u sedimentů, kupa, lakolit, lávový proud u vyvřelin (primární - syngenetické geologické struktury), dále flexury, vrásy, příkrovy, zlomy, pukliny, kupole, dómy aj., jako sekundární geologické struktury, vzniklé deformací primárních struktur.

Součástí geologických struktur jsou také prvky, které jsou určitým způsobem uspořádány v geologickém tělese v souladu s jeho strukturním tvarem. Jedná se např. o plošné strukturní prvky jako jsou vrstevní plochy, foliace, kliváž a o lineární prvky jako jsou vrásové osy, či různé druhy tektonických lineací.

Přesná interpretace geologických struktur pomocí analýz dostupných strukturních prvků má zásadní význam, a to často z hlediska ekonomického. Zejména se jedná o oblast, kde strukturní tvary přímo určují, např. genezi ložiska (ložiskové pasti kapalných a plynných uhlovodíků aj. obr. 8.1). V tomto případě je nutné si uvědomit, že správná interpretace vede ke snížení nákladů na drahé technické průzkumné práce (vrty, průzkumné štoly atd.).

8.1         Interpretace tvarů a vztahů geologických struktur na základě terénního mapování

Při této interpretaci se často vychází ze studia drobných výchozů (obr. 8.1.1) nalezených v terénu (řádově decimetry až desítky metrů). Výchozy se pečlivě zaznamenají, popíší, popř. dokumentují kresbou nebo fotografií v terénním deníku. Velké struktury (řádově desítky metrů až tisíce kilometrů) se pak zakreslují do geologických řezů ve vztahu k pozorovaným drobným strukturám.

 Při této analogii je potřeba se řídit pravidlem, že tvary velkých geologických struktur odpovídají tvarům drobných geologických struktur, za předpokladu, že jsou tvořeny  stejnými horninami. Nelze tedy korelovat velké tvary sedimentárních těles říčního původu podle tvaru drobných těles původu mořského atd. (Kumpera, 1986).

8.1.1        Vrásové struktury v mapě nebo horizontálním řezu

Vrása představuje spojitou geologickou strukturu, která je výsledkem změn tlakového pole napětí. Vrásy jsou charakterizovány periodickým opakováním strukturních tvarů a vytvářejí většinou regionálně rozsáhlé vrásové systémy.

Při popisu vrásových struktur se vychází zpravidla z jejih geometrizace, na základě níž se vymezuje především antiklinála (část vyklenuta nahoru), synklinála (část vyklenuta dolů), vrásová osa (b-osa), která je totožná s linií maximálního zakřivení (zámková linie, vrásový uzávěr), osní rovina vrásy, střední rameno vrásy, rameno vrásy, šířka a výška vrásy (obr 8.1.1.1). Podle pozice osní roviny (tzn. podle tvarů) se vrásy klasifikují na přímé, šikmé, překocené, ležaté a ponořené (obr. 8.1.1.2). Podle velikosti úhlu sevřeného rameny vrás se dělí na rozevřené, otevřené, zavřené, sevřené, izoklinální a zaškrcené (obr. 8.1.1.3). Podle 3D geometrizace (tzn. průběhu vrásových os a poměru mezi antiklinálami a synklinálami) se vrásy dělí na konické (kuželové) a cylindrické (též válcové, obr. 8.1.1.4). Jestliže se šířka vrás blíží jejich délce, označuje se antiklinální část jako kopule, synklinální jako mísa atd..

Podrobněji se touto problematikou zabývají učební texty: O. Kumpera, K. Müller, J. Foldyna, 1986; J. Foldyna, V. Homola, R. Kořínek, 1983; J. Foldyna, A. Grmela, 1988.

Interpretace geologických struktur se často provádí z geologických map nebo horizontálních řezů. Přesnou interpretaci struktur lze však provést pouze u těch map, které mají strukturní čitelnost. Ta zahrnuje zejména určení stratigrafického pořadí geologických vrstev, dostatek strukturních dat v mapě (jako směry a sklony vrstev, zlomů), zobrazení topografie atd.

Charakter vrásových struktur se určuje zpravidla pomocí způsobu opakování geologických těles v mapě. To umožňuje rozlišit antiklinálu, synklinálu, či monoklinální uložení vrstev. Je však nutné interpretaci provést kolmo na osu struktury, tzv. příčný řez. Pokud se interpretace provede v tzv. podélném řezu struktura se nemusí zobrazit (viz. obr. 8.1.1.5).

Jak už bylo uvedeno, přítomnost vrásové struktury je zřejmá z existence opakování vrstev v mapě. Bude-li nejstarší vrstva označená symbolem a, mladší b,c,d,e ...atd., pak řada a,b,c,d,e představuje vrstvení sled v normální poloze, v tomto případě monoklinální zapadání vrstev. Pokud bude mít řada formu a,b,c,d – d,c,b,a (při zachovaném označení a-nejstarší), pak se jedná o synklinální uložení vrstev (nejstarší vrstvy na okraji, nejmladší v jádře vrásy). Při řadě d,c,b,a – a,b,c,d, tzn. opačné schéma, se jedná o antiklinální uložení (nejmladší vrstvy na okraji, nejstarší v jádře vrásové struktury, obr. 8.1.1.6).

 V případě, že není doložena stratigrafická posloupnost, případně ani směr vrstev a úklon vrstev (strukturní pozice vrstev), lze z map interpretovat více odlišných geologických struktur, u vrás však pouze synformy a antiformy. Tzn., vrásové struktury klenuté dolů nebo vzhůru, bez zohlednění pozice nejstarší nebo nejmladší vrstvy (obr. 8.1.1.7).

Z obou dvou obrázků (obr. 8.1.1.6-7) jasně vyplývá, že bez znalostí stratigrafické pozice vrstev a uvedení strukturních značek, je řešení strukturní stavby velice obtížné.

8.1.1.1     Vliv morfologie na interpretaci vrásových struktur

8.1.1.1.1 Projekce vrásové struktury v případě rovinné topografické plochy

Průběh průsečnic vrstevních ploch s rovinnou, nebo jen mírně zvlněnou topografickou plochou umožňuje dobře určit druh a povahu vrásy, oddělit jednoduché vrásy od superponovaných, určit vrásy s přímými osami od vrás příčně zvlněných apod. Mají-li vrstvy v různých částech zobrazované vrásy stejnou mocnost, je šířka tělesa v mapě nepřímo úměrná velikosti úklonu (viz. obr. 8.1.1.1.1.1). Tzn., že stejná šířka ramen vrás v mapě  představuje jejich stejný úklon. Současně lze předpokládat, že se jedná o přímé nebo izoklinální vrásy. V případě různě širokých projekcí vrásových ramen v mapě se jedná o vrásy zpravidla šikmé nebo překocené.

 

Pokud se vrstvy v mapě opakují podle určitého schématu (viz. kap. 8.1.1) a průsečnice vrstevních ploch s topografickou jsou paralelní nebo jen mírně sbíhavé, vrása se interpretuje jako cylindrická (válcová) se subparalelními horizontálními osami (obr.  8.1.1.1.1.2a). Je-li osa cylindrické vrásy ukloněná pak se půdorysné stopy zvrásněné plochy sbíhají až postupně dochází k jejich spojení. Nejde však o skutečné zakončení vrásy, ale pouze o její ponoření, přičemž vrása pokračuje dále ve svém osním směru. Tzn., že nedochází ke změně její amplitudy. V mapě se tyto struktury potom projevují jako vrásové uzávěry nebo často také jako oboustranné vrásové uzávěry, které jsou podmíněny změnou směru úklonu vrásové osy o 180° (obr. 8.1.1.1.1.2b).

V případě, že osní roviny vrásy mění výrazně směr úklonu a úklon, vzniká vrása necylindrická, jejíž interpretace je mnohdy velice obtížná, neboť nejde prakticky stanovit pouze jednu geometrickou osu takovéto vrásy (obr. 8.1.1.1.1.2). Výjimku tvoří konické vrásy, jejichž charakteristickým rysem je vyznívání amplitudy ve směru vrásové osy a zámkové linie nekorespondují s osou rotace vrásy. Projev konických vrás v mapě je obdobný jako u vrás noncylindrických  (cylindrické vrásy s ukloněnou osou), kdy se průsečnice ploch výrazně sbíhají, či rozbíhají (konvergují, divergují) do vrásových uzávěrů (obr. 8.1.1.1.1.3).

U rovinných topografických ploch, lze z geologické mapy charakterizovat také tvarové vlastnosti celých vrásových systémů. Např. systémy zpeřených vrás se projevují nepravidelně zvlněnými vrásovými osami, které ve směru podélné osy vytvářejí osní elevace a deprese. Mapový obraz zpeřených vrásových systémů je charakteristický neprůběžnými stopami vrstevních ploch, které v místech osových depresí a elevací vytváří subovoidální obrazce (obrazce podobné vejčitému tvaru), zatímco skupiny subparalelních ploch tyto obrazce obklopují (obr. 8.1.1.1.1.4).

Při velmi plastických deformacích dochází často ke vzniku superponovaných (naložených) vrásových systémů, které jsou výsledkem opakované polyfázové deformace – vrásnění (obr. 8.1.1.1.1.5). Charakteristické jsou pro ně kromě hlavního vrásového systému také dílčí vrásové systémy, které vrásní první vrásy a často nemají shodné směry os s prvními vrásami. Celkově mají velice složitý projev v mapě a proto se často pro řešení superponovaných vrásových systémů využívají tektonogramy.

8.1.1.1.2 Projekce vrásové struktury v případě složité topografické plochy

Interpretace struktur z geologické mapy v případě složité topografické plochy je velmi často nejednoznačná, a proto je potřeba mít pro správnost interpretace k dispozici řadu strukturně-tektonických měření. Složitost zobrazení vrásových struktur na topografickou plochu je patrná např. z průniku různě ukloněných vrstev (obr. 8.1.1.1.2.1). Vodorovně uložené vrstvy vytvářejí v členitém terénu pruhy, jejichž omezení probíhá souhlasně s vrstevnicemi. Vertikální polohy probíhají v členitém terénu přímočaře. Ukloněné vrstvy se v členitém terénu projevují jako pásy ve tvaru písmene V. Zvrásněné vrstvy se zobrazují jako pruhy, které se zpravidla opakují atd.

Dalším příkladem vlivu členité topografické plochy na projev vrásové struktury je obr. 8.1.1.1.2.2, z kterého je zřejmé, že mapový obraz téže antiklinály má v morfologické depresi a elevaci zcela odlišný projev.

Současně si je třeba uvědomit, že šířka zobrazovaných geologických těles kolísá podle sklonu topografické plochy. V těchto případech proto již nelze vždy předpokládat, že stejná šířka ramen vrás v mapě představuje jejich stejný úklon a naopak. Charakterizovat tedy vrásové struktury pouze z průběhu vrstevních ploch v mapě, bez znalosti charakteru reliéfu je mnohdy unáhlené. Např. projev pronikových křivek z mapy zobrazené na obr. 8.1.1.1.2.3 budí dojem, že před sebou máme systém noncylindrických vrás, ve skutečnosti se však jedná o cylindrické vrásy s horizontálními osami v morfologické elevaci.

Pravidlo V

Různě ukloněné vrstevní plochy (ramena vrás) se zobrazují v mapě s členitým reliéfem složitým způsobem. V případě, že nejsou k dispozici strukturní měření, lze směr ukloněné vrstvy určit pomocí tzv. pravidla V. Pravidlo určuje směr ukloněné vrstvy na základě orientace ˝špičky˝ vrstvy, vytvářející v topografické ploše tvar písmene V, vůči směru spádu údolí. Je-li směr špičky totožný se směrem spádu údolí je vrstva ukloněna stejným směrem. Je-li  špička ukloněna proti spádu údolí, potom i vrstva se uklání proti spádu údolí (obr. 8.1.1.1.2.4).

8.1.2        Zlomové struktury 

Zlomy (dislokace, obr. 8.1.2.1) představují druhotné nespojité struktury, u kterých došlo k vzájemnému pohybu ker geologického tělesa podle vzniklé plochy nespojitosti. Plochy nespojitosti, u nichž nedošlo k vzájemnému pohybu sousedních ker, se označují jako pukliny.

Zlomové sousední kry jsou vůči sobě omezeny zlomovými plochami a jsou od sebe odděleny zlomovými spárami. Ty bývají buď volné, druhotně vyplněné, nebo zastoupené drcenou horninou až milonity. Pokud se zlomové spáry ztotožňují s průběhem vrstevních ploch, označují se jako mezivrstevní, též intraformační.

Veškeré deformační jevy ve výplni zlomové spáry nebo v zóně drcení i jiné prvky přetvoření (porušení) v blízkosti zlomových ploch se celkově označují jako indikátory pohybu.

Směr a úklon zlomu se zaměřuje na zlomové ploše. V souvislosti s velikostí úklonu se hovoří o zlomech plochých, strmých a svislých. Podle orientace směru zlomu vůči směru vrstev se rozlišují zlomy příčné (kolmé), podélné (rovnoběžné) a diagonální (kosé, obr. 8.1.2.2). Podle toho, zda je úklon zlomu ve stejném směru jako vrstva, označuje se jako souklonný nebo protikloný (obr. 8.1.2.2).

Základní klasifikace zlomu vychází z geometrické klasifikace, jejíž hlavním kritériem je dnešní vzájemná poloha ker, tzn., že nezohledňuje způsob pohybu, kterým se kry do dnešní podoby dostaly. Podle vzájemné polohy se potom rozlišuje pokles, přesmyk a horizontální posun.

Pokles je definován jako zlom, u něhož je nadložní kra níže než kra podložní, tzn., že nadložní kra vykonala relativní pohyb dolů. V případě pomalých deformací (pomalý nárůst napětí) se pokles může vyvíjet z flexury postupným vytažením a přetržením ramene flexury (obr. 8.1.2.3b). Během rychlých deformací (náhlé zatížení) se zpravidla vytváří kerný pokles (viz. obr. 8.1.2.3a) Jedná se často o strmé zlomové plochy s úklonem od 50° do 80° s různým hloubkovým dosahem (od vrstev až po souvrství). Při identifikaci je pro pokles typická přítomnost zóny, ve které se sledovaná vrstva (horizont) úplně ztrácí (viz. obr. 8.1.2.3a).

Poklesy mají v geologických mapách charakter čáry představující směr zlomu s krátkými kolmými čárkami průběžnými ve směru úklonu zlomové plochy. Čárky jsou zpravidla doplněny údajem o velikosti úklonu nebo výšce skoku (viz. obr. 8.1.2.4).

Přesmyk je definován jako zlom, u něhož je nadložní kra výše než kra podložní, tzn., že nadložní kra vykonala relativní pohyb nahoru. Rozeznává se kerný přesmyk (obr. 8.1.2.5a), který vzniká při náhlém zatížení, nebo podél již dříve existujících ploch nespojitosti a vrásový přesmyk, který je výsledkem přetržení středního ramene překocené vrásy (obr. 8.1.2.5b). Na rozdíl od poklesů mají přesmyky plošší úklon, okolo 30°-50° a dosahují i menších hloubek. Typickým znakem je pro ně přítomnost zóny, ve které se sledovaná vrstva (horizont) opakuje dvakrát (viz. obr. 8.1.2.5a).

Přesmyky se v geologických mapách značí obdobně jako poklesy, navíc jsou však doplněny šipkou směřující proti směru úklonu zlomu. Tím se jednoznačně odliší od poklesů (obr. 8.1.2.6).

Horizontální posun představuje zlom, jehož kry jsou vůči sobě posunuty ve směru horizontály. Vzájemná pozice ker je proto přibližně ve stejné úrovni (obr. 8.1.2.7).

Zlomové poruchy, či zlomová pásma se projevují často na morfologii krajiny. Někdy se vytváří až tektonická (zlomová) údolí, jako výsledek menší odolnosti dislokační výplně vůči zvětrávání. Většinou vyšší propustnost poruchových pásem podmiňuje přítomnost dislokačních pramenů podzemních vod, které vytvářejí pramenní linie.

8.1.2.1       Zlomové struktury v mapě nebo horizontálním řezu

Zlomy se v geologických mapách nebo v horizontálních řezech interpretují především podle způsobu, kterým porušují obraz jiných geologických struktur v mapě.

Příčné a kosé zlomy se v mapě projevují přerušením průběhu hranic geologických těles a jejich opětovným nasazením stranou, tzn., že způsobují posun obrazů geologických těles v mapě. Při monoklinálním uložení vrstev (nebo v jediném vrásovém křídle) lze rozlišit pokles od přesmyku, ale ne vždy od horizontálního posunu, což je patrno z obr. 8.1.2.1.1. Obrázek ukazuje, že výsledný posun geologických těles u monoklinálně zapadajících vrstev je obdobný u příčného horizontálního posunu a příčného poklesu, v případě příčného přesmyku je výsledný posun obou ker opačný.

Ve vrásových systémech lze příčné a kosé poruchy interpretovat na základě srovnání šířky antiklinál a synklinál v sousedních krách. Při příčném horizontálním posunu se rozestup (šířka) vrásových ramen nemění, avšak ramena jsou vůči sobě posunuta stranou (obr. 8.1.2.1.2).

V případě příčného poklesu již není zachována stejná šířka synklinál a antiklinál. Šířka synklinály je v nadložní kře větší než v podložní a naopak, šířka antiklinály je v nadložní kře menší než v podložní (viz. obr. 8.1.2.1.3)

Příčný přesmyk se ve vrásových systémech projevuje zcela opačným způsobem než příčný pokles. Šířka synklinály je zde v nadložní kře menší než v podložní a šířka antiklinály je v nadložní kře větší než v podložní (viz. obr. 8.1.2.1.4)

V geologickém prostředí se lze často setkat nejen z vrásami přímými (viz. výše), ale také s vrásami šikmými nebo překocenými, či ukloněnými. Mapový obraz takových vrásových systémů porušených příčnými nebo kosými zlomy je mnohdy velice složitý. Na obr. 8.1.2.1.5 je znázorněna překocená antiklinála porušená příčným přesmykem, na obr. 8.1.2.1.6 je mapový obraz šikmé vrásy se zapadající vrásovou osou, která je porušena příčným poklesem.

Podélné zlomy způsobují porušení úložních poměrů vrstev a jejich opakování, či vymizení. Zdvojení obrazu geologických těles v mapách způsobují podélné přesmyky, naopak k vymizení těles (ponoření) dochází u podélných poklesů (obr. 8.1.2.1.7).

Přehled hlavních projevů geologických struktur a současně naznačené možnosti jejich řešení, které jsou v kapitole uváděny, představují jen základní a nejjednodušší případy. Je potřeba mít na paměti, že se lze v určité zájmové oblasti setkat s celou řadou složitých projevů geologických struktur, jako např. celé systémy vrás, kosé zlomy, křížící se zlomy, kombinace horizontálních posunů a přesmyků, či poklesů atd. Významnou úlohu hraje také členitost reliéfu. Všechny uvedené případy způsobují složitost mapového obrazu, která vede k vyšším nárokům na jejich interpretaci, jejíž úspěšnost se také odráží od schopnosti řešitele vidět geologickou situaci v prostoru.

8.1            Úlohy a programy

Program č.1

V blokdiagramu vykreslete příčný a podélný řez a charakterizujte strukturu.

V jednotlivých blokdiagramech 2 a 3 interpretujte průběh sledované vrstvy

Klasifikujte zobrazenou geologickou strukturu a tektonickou dislokaci

Klasifikujte zobrazenou geologickou strukturu a nakreslete obraz vrstev v druhé kře zlomu

V jednotlivých blokdiagramech 2 a 3 interpretujte geologickou strukturu a klasifikujte zlom

 

Program č.2

Z geologické mapy sestrojte příčný řez strukturou

V jednotlivých blokdiargramech 2 až 4 interpretujte průběh sledovaných vrstev

Klasifikujte zobrazenou geologickou strukturu a tektonickou dislokaci

Klasifikujte zobrazenou geologickou strukturu a nakreslete obraz vrstev v druhé kře zlomu

V jednotlivých blokdiagramech 2 a 3 interpretujte geologickou strukturu a klasifikujte zlom