Textová multimediální část

Závěrečné zprávy IG průzkumu

Zkušební testy

Internetové stránky

Použitá  literatura

Home

12. Konstrukce inženýrskogeologických řezů

Inženýrskogeologický řez představuje zmenšený obraz geologické situace ve zvolené rovině procházející inženýrskogeologickými vrty případně doplněnými penetračními sondami nebo geofyzikálními pracemi. Buď samostatně nebo v kombinaci s inženýrskogeologickou mapou podává informace o inženýrskogeologických poměrech zájmové lokality. Zobrazuje geologická tělesa reprezentovaná jejich strukturou, tvarem, uložením, vzájemnými vztahy,  petrografickým složením, zařazením do stratigrafických nebo tektonických jednotek atd. Oproti geologickým řezům v nich bývají často vyznačeny třídy základových půd, třídy těžitelnosti, hladina podzemní vody, místa odběrů vzorků, lokalizace projektovaného inženýrského díla, existujících staveb, komunikací apod. Inženýrskogeologické řezy zasahují většinou do menších hloubek v závislosti na předpokládané interakci inženýrského díla s geologickým prostředím.

Objektivitu inženýrskogeologického řezu podmiňuje především množství spolehlivých informací, které lze o geologickém prostředí zjistit ve zvolené rovině řezu nebo v její bezprostřední blízkosti. Takové informace je možné získat zejména z vrtů, ale i z důlních děl, měřením na výchozech, umělých odkryvech apod. Podoba a obsah inženýrskogeologických řezů závisí především na účelu, pro který jsou konstruovány.

Inženýrskogeologický řez je konstruován v linii (příp. křivce) provedených průzkumných prací. V rámci inženýrské geologie jsou nejčastějším a nejobvyklejším typem řezy vertikální (vertikální rovina řezu). V místech řezu, jimiž prochází průzkumné práce, je inženýrskogeologický řez ověřený, ve zbylé části závisí jeho interpretace do značné míry na teoretických znalostech a praktických zkušenostech inženýrského geologa (tzv. ověřený řez). Jiným typem jsou řezy horizontální, konstruované např. pro jednotlivá patra v dole, nebo řezy ideové, které vychází pouze z geologických map.

Linie inženýrskogeologického řezu, přímková průsečnice myšlené svislé roviny s povrchem terénu, může být dána projektem (vrty jsou poté lokalizovány tak, aby některé z nich ležely v této linii) nebo je volena v linii provedených inženýrskogeologických vrtů. Pro nezkreslené zobrazení geologických struktur je nutné zvolit linii řezu kolmo k průběhu těchto struktur (tzv. příčný řez). Řez vedený souběžně se směrem struktur se označuje jako podélný. V oblastech s převládajícím horizontálním uložením vrstev, v nichž je realizována značná část inženýrskogeologických průzkumů, na směru linie řezu nezáleží. V případě, že realizované inženýrskogeologické vrty neleží v přímce, je linie řezu volena jako lomená čára (viz. obr. 12.1).

Měřítko inženýrskogeologického řezu může být stejně jako linie řezu dáno projektem. Většinou je ale voleno v závislosti na rozloze, výškové členitosti a geologické stavbě zájmové lokality příp. vzdálenosti jednotlivých  inženýrskogeologických vrtů. Je vhodné, aby se důležité detaily zobrazily v rozměru minimálně 2 mm. Měřítko výšek (Mv) inženýrskogeologického řezu bývá totožné s měřítkem délek (Md), nebo pro určité typy průzkumů větší. Jestliže jsou měřítka totožná, označují se řezy jako nepřevýšené a uvádí se jedno měřítko celého řezu, pokud je měřítko výšek větší, jedná se o řezy převýšené a je nutné uvést obě měřítka. Nevýhodou převýšených řezů je zkreslení sklonů a tvarů geologických struktur.

Vlastní konstrukce vertikálního inženýrskogeologického řezu začíná volbou základní horizontální přímky (příp. základní srovnávací roviny), jejíž nadmořská výška by měla být nižší než nejnižší výška topografického podkladu v linii řezu (obr. 12.1). Topografický podklad může být zastoupen např. situačním plánem průzkumných prací, v němž jsou zakresleny vrstevnice, nebo podrobnou topografickou mapou.

Dále je potřeba vytvořit topografický řez zakreslením souboru horizontálních linií, které nadmořskou výškou odpovídají jednotlivým vrstevnicím (první je základní přímka, poslední leží nad nejvyšším bodem linie řezu). Následně na odpovídající přímky po kolmici vynášíme průsečíky vrstevnic s linií řezu, čímž získáme soubor bodů (obr. 12.2).

Jejich propojením dostaneme profilovou (nebo obrysovou) křivku terénu (obr. 12.3). Pokud je sklon terénu zanedbatelný, zobrazuje se profilová křivka v inženýrskogeologických řezech vodorovnou čarou. Do topografického řezu je třeba dále přenést průsečíky s vrty ležícími v linii řezu (obr. 12.4), vodními toky, příp. místo či místa lomu řezu. Následujícím krokem je vykreslení profilů vrtů přenesených do topografického řezu (viz. příklad obr.12.5).

 

Poté následuje geologická interpretace řezu, kterou ovlivňuje zejména stupeň prozkoumanosti, geologická stavba a především její strukturně-tektonická složitost, apod. Proměnlivost úložních poměrů v jednotlivých vrtech umožňuje více způsobů interpretace (viz příklady na obr. 12.6) s ohledem na regionální geologické poměry ad.

Prvním krokem interpretace inženýrskogeologických řezů je identifikacekorelace geologických struktur. Slouží k sestavení sledu geologických vrstev nebo jiných geologických těles v okolí základové spáry inženýrských objektů. Korelovány („propojovány“) jsou vrstvy zaznamenané v jednotlivých vrtných profilech, přičemž musí být zachovány přibližně stejné mocnosti, rovnoběžnosti, směry a úklony vrstev. Převážná většina inženýrskogeologických průzkumů je realizována na relativně malé ploše a v nevelkých hloubkách, tedy v nezpevněných nebo značně zvětralých horninách, jejichž korelace zpravidla nebývá obtížná.

V průběhu  interpretace je nezbytné dodržovat základní geologické zákony superpozice, zákon zachování morfologických tvarů geologických těles a jejich vztahů. Interpretace nesmí být v rozporu se známou strukturně tektonickou stavbou oblasti a s naměřenými hodnotami.

Po formální stránce řezy obsahují název a označení řezu, název organizace,  datum, jméno autora a případné údaje o dalším doplňování řezu, orientaci řezu, měřítko délek i výšek (pokud se liší) a legendu použitých značek. Jednotlivé horninové typy by měly být znázorněny značkami uvedenými v ISO 710-1 až ISO 710-7.

Na následujících obrázcích 12.7, 12.8, 12.9, 12.10, 12.11, 12.12, 12.13 a 12.14 jsou uvedeny příklady inženýrskogeologických řezů konstruovaných v rámci různých typů průzkumu.

12.1 Zadání programu

Zkonstruujte inženýrskogeologický řez na základe dokumentace vrtů a mapy zájmové lokality zadaných na cvičení z inženýrské geologie.

 

ZPĚT NAHORU        ZPĚT NA TEXTOVOU MULTIMEDIÁLNÍ ČÁST        ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU