Textová multimediální část

Závěrečné zprávy IG průzkumu

Zkušební testy

Internetové stránky

Použitá  literatura

Home

4.         Inženýrskogeologické mapy

Obecně je inženýrskogeologická mapa typem geologické mapy zobrazující složky geologického prostředí, které mohou vstoupit nebo již vstupují do interakce se stavebním dílem. Jedná se zpravidla o horninové jednotky (jejich litologický charakter, genezi, úložní poměry, rozšíření, fyzikálně mechanické vlastnosti atd.), hydrogeologické poměry (typ zvodnění a rozsah, hloubka a kolísání hladiny podzemní vody, propustnost, mineralizace, pH, tvrdost aj.), geomorfologické poměry (charakter reliéfu, členitost, sklonitost, prameny, jezera, dosah inundace atd.) a geodynamické jevy (eroze, akumulace, objemové změny hornin, sufóze, krasovění, svahové pohyby, seismicita, antropogenní vlivy). Všechny tyto složky tvoří inženýrskogeologické prostředí.

Inženýrskogeologické mapy se podle účelu dělí na speciální, které se používají pro specifické potřeby jednotlivých druhů stavebnictví a mnohoúčelové, jenž podávají komplexní přehled informací pro všechny běžné druhy stavebnictví a územního plánování. Podle obsahu se vymezují mapy analytické, které hodnotí pouze určité faktory (či jejich vlastnosti) geologického prostředí, např. mapa zvětrávání hornin, nebo propustnosti, mapa svahových poruch (obr. 4.1) a syntetické (též komplexní), které hodnotí již všechny faktory geologického prostředí, např. inženýrskogeologická mapa Slovenska v měřítku 1:500 000 (obr. 4.2). Dále se vyčleňují podle obsahu mapy pomocné, např. mapa dokumentačních bodů a doplňkové, jimiž se soubor účelových map často doplňuje. Jedná se o výchozí podkladové materiály (např. geologická mapa, hydrogeologická mapa aj.).

Inženýrskogeologické poměry území lze v mapách znázornit třemi způsoby (Pašek a kol., 1995).

První možností jsou inženýrskogeologické mapy poměrů, v nichž jsou jednotlivé složky geologického prostředí znázorněny na jednom listě metodou superpozice. Na mapě jsou znázorněny zejména ty složky, které mají zásadní význam pro inženýrskou geologii. V tab. 4.1 jsou uvedeny geologické jevy zobrazované na mapě.

Forma zápisu jednotlivých geologických jevů v mapě je prováděna klasickým způsobem. Horninové typy jsou od sebe odlišeny barevně, předkvartérní podklad je značen tmavšími barvami, přičemž litologie se vyjadřuje rastrem nebo šrafováním (podle směrnic ČGS). Pro určení stratigrafické příslušnosti se používají indexové symboly. Kvartérní pokryv je zaznačen světlejšími barvami a to jen v případě, že jeho mocnost je větší než limit stanovený dle měřítka (tab. 4. 2).

V mapách podrobnějších v měřítku 1 : 50 000,  1 : 25 000 a větším jsou někdy pokryvné útvary  (nejčastěji první dva) zaznačeny proužkovou metodou. Barva v proužku označuje spodní komplex, barva v ploše horní. Šířka proužku v mapě naznačuje i mocnost vrstvy. Hydrogeologické jevy jsou znázorněny modrou barvou. Hloubka hladiny podzemní vody je značena hydroizohypsami. Ostatní hydrogeologické jevy jsou značeny zpravidla symboly (tab. 4.3) nebo smluvními znaky.

Geomorfologické poměry definují hlavně vrstevnice, jiné jevy jsou potom vyjádřeny opět symboly. Geodynamické jevy jsou ve velké míře také značeny symboly (tab. 4.4), případně i barvou ohraničující např. aktivitu svahových pohybů (červeně aktivní, ostatní černé) atd.

Příklad mapy inženýrskogeologických poměrů je zobrazen na obr. 4.3.

Druhý případ představují inženýrskogeologické mapy rajónování. V mapách se vyčleňují územní jednotky (regiony, oblasti, rajóny, podrajóny, okrsky) s podobnými, či stejnorodými modely inženýrskogeologického prostředí. Regiony se vyčleňují na základě  podobností tektonicko-strukturních vlastností, např. region krystalinika, region permokarbonských pánví aj. Oblasti jsou vymezeny na základě podobnosti morfostruktury i vývoje reliéfu, např. v regionu české křídy se vyčleňuje oblast české křídové tabule. Rajóny jsou vymezeny na základě geneticko-litologické podobnosti, přičemž kritériem je shodnost výskytu a uspořádání určitých litologických typů hornin, vzniklých za stejných faciálních podmínek. Podrajóny jsou modely základové půdy s podobnými geotechnickými charakteristikami horninových typů. Okrsky již představují model inženýrsko-geologického prostředí charakterizovaný číselnými hodnotami parametrů potřebných pro inženýrské výpočty.

V inženýrskogeologických mapách rajonizace v měřítku 1 : 50 000 a 1:25 000, které se sestavují zejména pro územní plánování jsou základní jednotkou rajóny a podrajóny (obr. 4.4).

Horninové komplexy předkvartérního stáří vystupující k povrchu nebo překryté kvartérními sedimenty o mocnosti do 1 m jsou členěny do 15 rajónů. U kvartérního pokryvu se vyčleňuje 17 rajónů (tab. 4.5atab. 4.5btab. 4.5c). V mapách jsou označeny příslušnými symboly a barvami. Mapy poskytují základní údaje o inženýrskogeologických poměrech do hloubky cca 10 m.

Podrajóny jsou vyčleněny podle vertikálního sledu a mocnosti horninových typů, charakteru předkvartérního podkladu a hloubky hladiny podzemní vody. Na mapách jsou označeny čísly, v legendě modelovými řezy s indexy mocnosti. Na (obr. 4.5) je schematické znázornění podrajónu .

V mapách inženýrskogeologického rajónování jsou vyznačovány další potřebné údaje: geodynamické jevy (sesuvy, erozní tvary, krasové jevy, území dotčená důlní činností), hydrogeologické poměry (hloubka hladiny, prameny, zamokření, rozsah inundace, agresivita vod na beton, pásma hygienické ochrany, ochranná pásma přírodních léčivých zdrojů a vodních akumulací), chráněná území, ložiska nerostných surovin (typy surovin, dobývací prostory, těžebny), lokality podmínečně vhodné pro skládky, stávající skládky, u kterých je možnost dalšího využívání. Součástí mapy jsou i vysvětlivky, které uvádí podrobnější údaje o typech hornin - jejich zatřídění (ČSN 73 1001), těžitelnost (ČSN 73 3050), vhodnost zemin do zemních hrází (ČSN 73 6824) a další informace pro hodnocení základových poměrů.

Třetím případem jsou mapy inženýrskogeologického zhodnocení území (mapy valorizační), které znázorňují podmínky, tzn. stupeň vhodnosti území (zejména rajónů a podrajónu) z hlediska potřeb jednotlivých druhů staveb (výstavba, těžba, ochrana prostředí aj.).

Podle Paška, Matuly, 1995 lze pro zhodnocení území  použít dvou odlišných způsobů. Prvním způsobem je porovnávací (fenomenologická) valorizace, která srovnává charakter geologických poměrů v různých částech území z určitého hlediska jeho využití. Pro tyto účely lze využít např. kritéria technických norem. Vznikají tak např. mapy vhodnosti základových půd, mapy vhodnosti pro výstavbu, využití území (obr. 4.6) aj. Lze použít i mnohem specifičtěji stanovená kritéria pro různá speciální hodnocení území. Výsledkem jsou potom mapy vhodnosti pro různé druhy zakládání staveb , budování skládek (obr . 4.7), stability břehů vodních nádrží apod.

Druhým způsobem je technicko-ekonomická valorizace, která je založena na analýze podle většího počtu kritérií. Zvýší se tím objektivnost hodnocení různých kvalit území.

4.1         Zadání programu:                  

  1. Charakterizujte zadanou oblast podle mapy inženýrskogeologického rajónování (návod).
  2. Vymezte pro zadaný účel (zástavbu, silnici) pravděpodobná  rizika a možné střety zájmů.
  3. Vykreslete mapu (např. obr. 4.1.1) s vyznačením evidentně nevhodných podmínek (zdůvodněte v textu).

  

ZPĚT NAHORU        ZPĚT NA TEXTOVOU MULTIMEDIÁLNÍ ČÁST        ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU