RADY BUDOUCÍM ORGANIZÁTORŮM

  1. časový plán

  2. volba druhu trilobita

  3. vymýšlení programu

  4. zamluvení sálu

  5. zamluvení jídla

  6. zamluvení vína

  7. zamluvení kapely   

  8. sponzoři

  9. výroba razítka

10. výroba erbu

11. výroba triček

12. zvaní na Trilobita

13. shánění erbů

14. jídlo a pití

15. regule Trilobita (rytíř, řády, práva rytířů, strážci pečeti...)

16. finance

17. uchování materiálů

 

     ČASOVÝ PLÁN

   Body na této stránce jsou řazeny tak, jak zhruba přichází nutnost je řešit. Pořadatelé se většinou Trilobitem začínají zaobírat na mapovacím kurzu před začátkem 4. ročníku studia (je tam dost času a navíc doc. Grygar ochotný s ledasčím poradit). Začátkem semestru je tolik práce, že se jen vybere trilobit, určí napevno datum a předběžně zamluví sál a jídlo. Jádro organizátorů se pak občas schází, snaží se vymyslet program a zadává kolegům důležité drobnosti (výroba razítka, erbu, triček, shánění vína atd.). Sponzory shání kdo může. Zjišťují se též vhodní kandidáti na rytíře a drby o nich (nejlépe od jejich kolegů). Tak měsíc před Trilobitem už by měl být napevno zamluvený sál, jídlo, zhruba vymyšlený program a je třeba začít zvát pedagogy a pátý ročník a potom prodávat vstupenky. Na shánění erbů je dobré mít alespoň 2 týdny, kdyby někdo jel na služební cestu a tak. Přenést OPATRNĚ čtyřicetněco erbů taky není věc na půl hodiny. Hodí se dohodnout se s paní ubytovatelkou na kolejích a vypůjčit si tak na měsíc jednu čajovnu, kde se dají shromažďovat erby, chystat kulisy, cvičit program atd. Tak posledních 14 dnů se secvičuje program, učí se texty, domlouvají poslední detaily a shání se všechno možné. Těsně před trilobitem se přiváží víno a v den konání slavnosti se vše chystá. Málokdy se stihne úplně všechno tak, jak byste si to představovali, ale je třeba se trochu snažit.

     VOLBA DRUHU TRILOBITA

   Volba druhu Trilobita je zásadní, protože jeho obrázek pak bude reprezentovat celé dění. Chce to zajít za nějakým paleontologem (prof. Vašíček) a vypůjčit si knížky s obrázky (ne fotkami) trilobitů. A pak už jen vybírat. Seznam již použitých druhů je zde na webu. 

     VYMÝŠLENÍ PROGRAMU

    Nejdůležitější část příprav. Běžně je program tvořen několika body, které si organizátoři mohou upravovat. Poslední roky (ty pamatuju, o jiných nemůžu mluvit) se po Gaudeamus igitur a Geologické hymně jako první odehraje scénka objasňující výběr či objevení Trilobita. Ten se pak ujímá vlády, pronáší slavnostní řeč, jmenuje své pomocníky (helfry) atd. Následuje vyjmenování přítomných rytířů se všemi tituly a bohužel občas i uctění památky těch, kteří již nemohou být mezi námi. 

    Dál následuje program dle libovůle pořadatelů - scénky, zábavné výstupy, soutěže, umělecká geologická tvorba atd. Vše je samozřejmě proloženo hudbou a zpěvem. Další bod je večeře, po které není špatné dát prostor tvorbě studentů třetího ročníku (a tím si udělat čas i na uklizení po večeři). Následovat by mělo pasování kosů. Následující program není nikde pevně daný, ale dají se udělovat řády a neřády, poveselit se na úkor strážců pečeti a pokračovat v dalším zábavném programu. 

   Nejdůležitější bod večera by měla být volba nového rytíře. Je třeba pohlídat čas tak, aby jeho pasování (pokud obhájí erb a projde dotazy a připomínkami) vyšla na půlnoc. Potom už organizovaná zábava končí a je na organizátorech, do kdy se bude pokračovat. Program Trilobita XL. je ZDE

     ZAMLUVENÍ SÁLU

   Jakmile začne zimní semestr a stanoví se termín pořádání Trilobita, je potřeba rozhodnout se pro místo pořádání a zamluvit ho. V posledních letech je slavnost pořádána v sále nad Starou menzou v areálu kolejí VŠB. Sál je prostorný, všichni vědí, kde je a navíc to téměř nic nestojí (půjčení od KTVS je zadarmo, je třeba jen zaplatit vrátného přesčas). Takže je třeba co nejdřív zajít za vedoucím Katedry tělesné výchovy a sportu a domluvit se s ním. Pokud se předešlý rok nic nestalo, s povolením by neměl být problém. Žádost o pronajmutí sálu je k dispozici ZDE. Taky je potřeba dohodnout s někým z provozu kolejí a školy požární hlídku - nejlépe je poprosit nějakého známého studenta, který škrábe na hasiče a slíbit mu nějakou tu pětku. Musí být celý večer střízlivý, takže vám pomůže vymetat kuřáky apod. 

   Dříve se Trilobity odehrávaly v Čavisově aj. Trilobit XLIV. musel kvůli Vodovodům a kanalizacím Ostrava, které přesně na dobu slavnosti naplánovali vypnutí vody na Porubě, být pořádán jinde. Narychlo sehnaný sál menzy Ekonomické fakulty byl úzký a dlouhý, neměl pódium ani šatnu atd. Takže sál je DOST důležitý.

     ZAMLUVENÍ JÍDLA

   Ideální je dohodnout se alespoň tak 2 měsíce dopředu se šéfem menzy a objednat si jídlo tam. Nabídka je veliká a nejsou v ní jen jídla podávaná přes týden (na Trilobitu by asi klops v omáčkách několika barev, Grenadýrský pochod nebo Azu po tatarsku málo kdo ocenil). Jste ovšem limitovaní zázemím sálu. Bývá dost složité a náročné ohřát cokoliv pro 100 lidí a menza Vám jídlo vydá tak ve dvě odpoledne (spěchají domů), takže ideální kombinace je bramborový salát (neohřívá se) s nějakým chutným řízkem (kuřecí kapsa s nivou v trojobalu, viz. Trilobit XLI.). Něco málo se dá přihřát v mikrovlnce, pokud jí někde seženete a přivezete. Bývají i gulášky aj. Co se ceny týče, na Trilobitu XL. nás jídlo pro 130 lidí stálo 5200,- Kč. Objednávka jídla je k dispozici ZDE. Kvůli jídlu je dobré mít odhad počtu lidí, kteří opravdu přijdou. Trilobit XLIII. to vidí takhle.

   Objednávku je třeba ještě potvrdit nějakou dobu před Trilobitem (upřesněná objednávka je ZDE) a pak si to jen autem vyzvednout. Navíc se v menze dají bezplatně vypůjčit i ubrusy, talíře, příbory, sklenice na kafe a hlavně na víno - žádost je ZDE.  

     ZAMLUVENÍ VÍNA

   Velmi důležitý úkon, na kterém z velké části závisí úspěch nebo neúspěch Trilobita. Víno se pije většinou bílé, shánět červené pro několik zájemců není povinností, navíc se skvrny po červeném špatně perou z ubrusů a ještě hůř umývají z parket. Dobré je objednávat tak 150 l (Trilobit XLIII.). Raději ho mít trochu víc a dělat si ještě měsíc na kolejích svařák, než aby na Trilobitu během večera došlo. Úspěchy sklízí víno z jižní Moravy, raději si nejdřív nechte přivést vzorky. 

     ZAMLUVENÍ KAPELY

   Bývá zvykem, že na Trilobitech hraje kapela Smečka, která má nastudovaný repertoár hornických i jiných písní (ale po půlnoci zahrají i Mňágu atd.). Buď se s nimi domluvíte na Šchaťáku, nebo to zkuste třeba přes Otu Špinku - hornické inženýrství. Není špatné domluvit se s nimi dost dopředu, aby si udělali čas. Samozřejmě se s nimi musí počítat i s jídlem a nějakými penězi. Nebo dohodněte jinou hudbu, je to na Vás.

   Co se zvuku a osvětlení sálu týče, je dobré se domluvit s provozovateli kina Průvan a se šéfem KTVS. Žádost o zapůjčení mikrofonů od Útvaru didaktických služeb VŠB je k dispozici ZDE

     SPONZOŘI

   Aby se překonala počáteční finanční tíseň organizátorů, je možné obrátit se na sponzory. Většinou jsou jimi ochotné firmy rodinných příslušníků pořadatelů a některé geologické firmy, kde na vedoucích postech působí absolventi našeho oboru (krátký seznam pro inspiraci). Víc informací má poslední pořádající ročník. 

   Několik nevelkých částek pomůže a potěší. Na oplátku se vyvěsí jejich reklamní materiál a uvedou ve zpěvníku apod. Příklady: Žádost o sponzorský dar, Smlouva o reklamě, Darovací smlouva a ukázka znění faktury. Musíte ale počítat s nějakými volnými lístky na Trilobita pro sponzory.    

    VÝROBA RAZÍTKA

   Na razítkování oficiálních listin Trilobita je dobré nechat si udělat razítko. Potřeba je jen naskenovaný obrázek trilobita a týden dva času. Vyrobí ho kdekdo. Nás (Trilobitt XL.) stálo asi 400,- Kč i s daní, výroba Richtrova tiskárna, 1089 Nádražní, 73801 Frýdek-Místek a 165,- Kč v Propagu, Sv. ducha 5, 79401 Krnov. Nejlepší je zeptat se starších kolegů.

     VÝROBA ERBU

   Když už máte vybraného rytíře a jste si jistí, že OPRAVDU přijde, můžete o něm začít po katedře shánět všemožné drby. Podložku charakteristického tvaru (viz. erby) z odolného materiálu vyrobí někdo šikovný. Do jejích polí se pak vykreslí věci charakterizující budoucího rytíře a dále ty související s nejpikantnějšími drby. To celé je třeba dozdobit a přidat heslo (o překlad do latiny žádejte doc. Müllerovou, případně jiné latiníky). Z druhé strany je dobré napsat rytířovo jméno, aby nedocházelo k mýlkám.    

     VÝROBA TRIČEK

   Aktivita zcela závisející na náladě a schopnosti pořadatelů, přesto se v posledních letech velmi rozmohla. Elegantní trička nejen šíří slávu J.M. Trilobita, ale přispívají i do kasy pořádajícího ročníku. (J. M. Trilobit XLIII. se nechal unést a nechal vyrobit 150 triček 2 barev, kus po 120 Kč (i s potiskem), a samozřejmě je nakonec nedokázali všechny udat. Takže jejich návrh, pokud se trička rozhodnete dělat, je max. 90 triček, z toho 10 M, 30 L, 35 XL a 15 XXL.. To vše nejlépe ve dvou barvách. Výrobní cena je prý kolem 100,- Kč, prodávat se dají tak do 150,- Kč).

     ZVANÍ NA TRILOBITA

   Tak asi měsíc před Trilobitem je dobré oznámit několika vhodně umístěnými letáčky na katedře to, že se v určitý den bude obcházet a zvát na Trilobita (ale i to, že se Trilobit vůbec koná a kdy - ZDE). Pak musí někdo hudebně nadaný složit slova zvací písně, nejlépe na nějakou notoricky známou melodii (Prší prší, Prídi Jano k nám...) a trochu se secvičit. Se zvacím ceremoniálem je třeba obejít všechny pracovníky našeho institutu a studenty doktorského programu a dále pak pátý a třetí ročník. Trochu víc práce dá vyhledat rytíře, kteří přešli na jiné katedry, ale není jich mnoho (prof. Z. Klika). Kvůli špatné historické zkušenosti (Trilobit IV. nebyl v roce 1960 povolen a jeho organizátoři v roce 1963 na předchozí slavnosti nebyli) bývá zvykem pozvat i dva zástupce druhého ročníku (je třeba vyhledat takové, u kterých je zvýšená šance na plynulý postup do dalších ročníků), aby se historie neopakovala. 

   Při samotném zvaní bývá sborově, nejlépe za doprovodu nějakého hudebního nástroje, zapěna zvací píseň, předána pozvánka a vybrán příspěvek. Vše se pak zapije dobrým mokem (v posledních letech slivovice, nevím, jak to bylo dříve). 

   Jak vyplývá ze Statutu Trilobita, je zvaní hostů výhradním právem organizátorů. Přítomnost dalších hostů kromě výše vyjmenovaných tedy záleží jen na Vás. Na druhé straně Trilobit není všelidová zábava a z několika důvodů je dobré snažit se maximálně omezit přítomnost dalších osob. Čím více lidí je přítomno, tím větší má organizující ročník starosti (s přípravou jídla, s klidem v sálu atd.). Malého počtu účastníků se bát nemusíte, přijíždí houfy absolventů. Přítomnost drahých poloviček není nutná a přítomnost negeologů jen ruší. Účastníci jim to mohou vyprávět doma a Vám to přinese jen méně starostí. Trilobit opravdu není veřejná estráda, ale akce pořádaná geology pro geology. O zvaní kamarádů z kolejí se nebudu vůbec vyjadřovat a rád bych připomenul, že posluchači bakalářského oboru Geovědní a montánní turismus nejsou braní jako posluchači geologického směru (jen v prvním ročníku je jich více než geologů ve všech pěti). Naopak pokud je v pořádajícím ročníku málo lidí, je rozumné řešení přizvat své drahé polovičky a kamarády a využít jejich pomoci. 

     SHÁNĚNÍ ERBŮ

   Při průběhu Trilobita by měly být v sále přítomny erby všech dosud zvolených rytířů. Většina z nich je u jednotlivých pedagogů na Institutu geologického inženýrství v kancelářích. I přes dřívější snahu se nepodařilo sehnat erb z Trilobita VII. (Ing. Václav Němec). Erb z Trilobita XXIX. (Ing. Zdeněk Klika, CSc.) je u pana Kliky (momentálně vedoucí Katedry ochrany životního prostředí v průmyslu) v místnosti N-505. Trilobit XXXIX. rytíře nezvolil, takže erb neexistuje. 

   Aby byli rytíři ochotní zapůjčovat svoje erby i dalším ročníkům Trilobita, buďte na ně prosím velmi opatrní a vracejte je včas. Některé erby jsou v dost špatném stavu - bylo by VELMI záslužné je maličko zrestaurovat.

   Při Trilobitu je zvykem přepásat erby již zesnulých rytířů černou páskou. Protože však pořadatelé kolikrát ani netuší, kdo rytíři (obzvláště Ti první) vlastně jsou, je dobré se na tuto okolnost připravit a optat se některého z profesorů na katedře. Nám (Trilobit XL.) nejen v tomto směru velmi pomohl prof. Z. Vašíček. 

     JÍDLO A PITÍ

   V posledních letech se pořadatelé Trilobita snaží blýsknout a nabízí kromě obligátní večeře a vína ještě druhou večeři (párky, chlebíčky, čtvrtky kuřat atd.) a za úplatu jsou k mání různé tyčinky, brambůrky, dále pak káva, nealko a nějaký tvrdý alkohol. Tyto nadstandardní služby se sice finančně vyplatí (nebo alespoň nejsou ztrátové, záleží na soudnosti pořadatelů při určování cen), ale na bufet je třeba mít alespoň dva lidi a navíc se tím nebezpečně zvyšuje již tak vysoká míra vlivu alkoholu. Takže jsou s tím starosti a celé to závisí jen na Vás. Jakýsi návod na přiměřená množství nákupů od poledních pořadatelů je ZDE, ceník dobrůtek v bufetu TADY.   

     REGULE TRILOBITA (rytíř, řády, práva rytířů, strážci pečeti...)

    Jsou na zvláštní stránce k dispozici ZDE.

     FINANCE

   Tady Vám předkládám vyúčtování Trilobita XL. a Trilobita XLIII. Na začátku je třeba se složit, aby bylo na první náklady (nákup slivovice na zvaní atd.). Jakmile se sežene nějaký sponzor, je problém vyřešen a potom už máte peníze za prodej lístků. Optimální cena lístku by měla být tak kolem 100,- Kč, stejně poslední Trilobity vždy končili s docela slušným plusem. Zdá se mi, že pořadatelé v poslední době čím dál všechno zdražují. Proto bych rád připomněl, že Trilobit není brigáda na zalepení vašeho finančního stavu před vánocemi. Argumenty, že i kino je dnes dražší, nejsou na místě - Trilobit není multikino, ale geologcká tradice. Z ceny vstupenky si každý jídlo zaplatí, trička a bufet prodělečné nebývají, máte nějaké sponzory, takže se není čeho bát.   

   Kvůli žádosti o sponzorské dary je dobré mít nějaké konto, kam se peníze dají zasílat. Poslední roky se toto řešilo přes ČSVTS HGF (to je přes doc. Bujoka). Tam byly sponzory posílány peníze a po předložení různých účtenek byly zase vybírány. 

     UCHOVÁNÍ MATERIÁLŮ

   Povinností pořádajícího ročníku je uspořádat materiály po Trilobitu a uchovat je dalším generacím. Archív hmotné dokumentace (hromady pomíchaných papírů) by měl mít přes rok u sebe některý ze strážců pečeti. Pokud možno všechny papíry schovávejte, potom je urovnejte do nějaké složky a přihoďte k ostatním. Taky by nebylo od věci doplnit to i na tomhle webu. Ono se totiž po skončení Trilobita všem pořadatelům tak uleví, že už se jim nechce nic dalšího dělat - a přitom je třeba CO NEJRYCHLEJI vrátit erby původním majitelům a uspořádat tu dokumentaci - potom už bývá pozdě!