Textová část

Terénní dokumentace

Internetové stránky

Literatura

Hlavní stránka

 

6. Sekvenční stratigrafie

 

Analýzou rozmístění a analýzou tvarů sedimentárních těles v sedimentačních pánvích v závislosti na změnách hladiny oceánu, rychlosti subsidence a přínosu materiálu se zabývá sekvenční stratigrafie a seismostratigrafie. Kolísání výšky hladiny světového oceánu (tzv. eustatická hladina), subsidence spojená s kompakcí sedimentů, množství sedimentárních částic přinášených do pánve (to vše za předpokladu rovnoměrné tektonické subsidence), ovlivňuje velikost prostoru ukládání (akumulace). Výsledkem interakce výše uvedených faktorů je charakteristické uspořádání sedimentárních těles v pánvi. Koncept sekvenční stratigrafie je určen především pro pasivní kontinentální okraje s dobře definovaným okrajem šelfu, svahem a hlubokomořským dnem. Tam také byly zjišťovány výchozí poznatky.

 

Sekvenční stratigrafie je studiem horninových vztahů v chronostratigraficky se opakujících, různě dlouho trvajících událostí, v geneticky příbuzných vrstvách čili sekvencích. Představují je rozměrná sedimentární tělesa, obvykle víceméně klínovitého (sigmoidálního) tvaru, která bývají jen slabě ukloněná. Jsou vertikálně ohraničená diskontinuitami či unkonformitami, jako jsou rozhraní odpovídající erozním povrchům, krátkým obdobím bez sedimentace, ale též s nimi porovnatelnými konformitami. Pro definování tzv. sekvenčních jednotek není rozhodující absolutní mocnost a čas, po který se tvořily, ale globální interpretace jejich vzniku.

 

Vzhledem ke značné rozměrnosti příslušných sedimentárních těles k jejich podrobnému studiu obvykle nestačí jen terénní odkryvy a vrtná jádra. Nejvhodnější metodou studia je proto seizmický záznam profilů orientovaný od okrajů pánve směrem do hlubších částí. Takové záznamy jsou totiž dobře seizmicky a stratigraficky interpretovatelné.

 

V sekvenční stratigrafii, jak už bylo řečeno, sekvence představují sled geneticky příbuzných sedimentů obvykle víceméně klínovitého tvaru, vertikálně ohraničených diskontinuitami. Povrchy diskontinuity se mohou zejména projevovat:

a)           výmolovým povrchem (v souvislosti se starým subaerickým povrchem),

b)           transgresivním povrchem,

c)           povrchem maximální záplavy (povrch nejvyšší hladiny),

d)          sestupovým povrchem, který bývá obvykle charakteristický kondenzovanou sedimentací (detekovaný seizmickými metodami).

 

Jedním ze základních a obecných znaků, které charakterizují sedimenty, je jejich vrstevnatost. V sekvenční stratigrafii nejmenšími sekvenčními jednotkami jsou vrstevní tělesa (vrstvy), která se označují jako klinoformy. Tento termín naznačuje, že se v podstatě jedná o deskovitá tělesa, která končí čočkovitě. Tvar a celkové rozměry klinoforem určují eustaticko-tektonické a environmentální podmínky sedimentace.

 

Podle vzájemného vztahu klinoforem rozlišujeme základní typy jejich kontaktů (obr. 1):

a)           přesah (onlap) – přečnívání mladších konců klinoforem směrem k pobřeží,

b)           sestup (downlap) – přesah konců progradujících klinoforem směrem do pánve,

c)           ústup (offlap) – ustupování konců klinoforem nebo též okraje šelfu směrem do pánve s postupným (agradačním) nebo náhlým vyzníváním klinoforem,

d)          dosah (toplap) – je vyklíňování klinoforem pod sekvenčními hranicemi v oblastech s rychlou progradací.

 

Obr. 1. Základní prvky a rozhraní sekvenčně-stratigrafické soustavy.

 

Sekvence vzniká během jednoho transgresivně-regresního cyklu. Sekvence se mohou dále dělit na parasekvence a skupiny parasekvencí.

 

Skupiny parasekvencí obvykle odpovídají cyklům 4. řádu, mají délku trvání kolem 400 000 let (excentricita). Jsou ovlivňované klimaticko-eustatickými faktory. Jim odpovídají velké oscilace oceánské hladiny. Mají větší potenciál vytvářet erozivní plochy a tím i rozhraní sekvenčního typu. Projevují se především v mělkomořských (příbřežních) podmínkách.

 

Parasekvence obvykle odpovídají cyklům 5. řádu. Odpovídají klimatickým výkyvům ve spojitosti se šikmostí zemské osy. V sedimentárním záznamu se projevují vznikem menších sedimentárních cyklů s periodicky se opakující mocností vrstev.

 

Cykly 6. řádu jsou vyvolány precesními pohyby. Odpovídají jim jednotlivé rytmy v sedimentárním záznamu.

 

6.1. Systémové soustavy

 

Sekvence bývají členěné do tzv. systémových soustav (system tract) definovaných a identifikovaných fyzikálními sekvenčními vztahy vrstev. V terminologii seizmické stratigrafie se obvykle rozlišují čtyři systémové (faciální) soustavy, které jsou základem pro tzv. depoziční soustavy (obr. 2):

a)           LST, resp. LSD (lowstand system tract, deposits) – soubor (soustava) sedimentů nízké hladiny,

b)           TST, resp. též TSD (transgresive system tract) – soubor sedimentů ukládaných při zvyšování mořské hladiny,

c)           HST, resp. HSD (highstand system tract) – soubor sedimentů vysoké hladiny,

d)          FST, resp. FSD (falling system tract) – soustava sedimentů klesajícího stavu (též systémová soustava nucené regrese).

 

sekvence

Obr. 2.  Schéma prvků systémových soustav a hranic sedimentární sekvence.

 

Pohyby hladiny se odrážejí v laterálním přesunu depozičních oblastí (a tedy i břežní linie) směrem do pánve – v případě mořských regresí, což se ve vertikálních profilech projevuje hrubnutím sedimentů směrem do nadloží. Naopak při zdvihu mořské hladiny sedimentace a břežní linie se posouvá směrem do kontinentu. Tento posun označujeme jako transgresi. Ve vertikálním profilu dochází ke zjemňování sedimentů. Při nedostatečné dotaci pánve sedimenty mohou být hlubší části pánve sedimenty podsyceny a dochází zde ke vzniku kondenzovaných sledů, reprezentovaných často černými břidlicemi nebo fosfority.

 

Významným faktorem, který rovněž ovlivňuje charakter sedimentace na okrajích šelfů, je sedimentační rychlost.

 

Úplný záznam transgresivně-regresivního cyklu sestává tedy z několika dílčích jednotek (obr. 3, 4):

 

a)           Soustava sedimentů ukládaných během nízkého stavu vodní hladiny (LST). Během nízkého stavu hladiny se sedimentace přesunuje směrem do pánve. Soustavu facií nízkého stavu doprovází významná eroze čela svahu. Redeponované sedimenty z mělčích částí pánve jsou přemísťovány turbiditními proudy a skluzy do jejich hlubších částí až na úpatí kontinentálního svahu. Pánevní uloženiny lze členit na tři samostatné jednotky:

1)           dnový vějíř na dvě pánve (basin floor fan)

2)           svahový vějíř (slope fan) charakteristický turbidity a gravitačními proudy (debris flow)

3)           nejpozději do pánve prograduje tzv. klín nízkého stavu.

 

V litorálních částech pánve dochází často k subaerické erozi. Současně (alespoň v mělčích částech pánve) se vytváří erozní plocha, která je později, tedy během následující transgrese, zaplavena. Nad touto plochou, kterou definujeme jako sekvenční hranici, dochází opět k ukládání hlubokovodnějších šelfových uloženin (TST). Nová sedimentace je ovšem opět determinována morfologií šelfu.

 

b)           Soubor sedimentů ukládaných při transgresi (během zvyšování relativní úrovně hladiny). Tyto sedimenty se označují jako transgresivní soubor sedimentů (TST). Sedimenty transgresivního traktu leží v nadloží erozní plochy vytvořené během předchozí regrese (mohou vyplňovat starší subaerická erozní údolí, výmoly, kanály apod.). Tyto plochy jsou výrazněji vyvinuty zejména na svažitějších pobřežích, jinak ale mohou též chybět. Hrubší klastická sedimentace se stěhuje směrem k okraji pánve. Ve vertikálním sledu jsou hrubší sedimenty překrývány jemnějšími hlubokovodnějšími sedimenty. Transgresivní depoziční soustava končí povrchem největší záplavy.

 

c)           Soustava vysokého stavu hladiny moře (HST). Tyto sedimenty představují relativně nejhlubokovodnější soubor sedimentů. Zpočátku ještě vybíhají (agradují) směrem do pevniny. Sedimenty svrchní části tohoto souboru, které překonaly maximum záplavy a ukládají se tedy už v období počínající regrese, se opět posunují směrem do pánve. V hlubších částech pánve pozorujeme často kondenzovanou sedimentaci spojenou s hiáty, hardgroundy apod.

 

d)          Soustava klesajícího stavu (FST). Systémovou soustavu klesajícího stavu mořské hladiny charakterizuje ústup (offlap) – každá mladší mořská vrstva vyznívá dále od pobřeží. Ostatní systémové soustavy jsou charakteristické přesahem (onlap).

 

Obr. 3.  Profil sedimenty uloženými na šelfu, kontinentálním svahu a abysální plošině. Pozice transgresivně-regresivních sledů sedimentů v mělkomořském i hlubokovodnějším prostředí. Jednotlivé transgresivně-regresivní cykly jsou odděleny sekvenčními hranicemi (SB), dílčí jednotky vznikající v jednotlivých fázích cyklu označujeme jako parasekvence.

HSD – soubor sedimentů vysoké hladiny, LSD – soubor sedimentů nízké hladiny, TD – transgresivní uloženiny, RG – regresivní uloženiny, SB-1, SB-2 – sekvenční hranice typu 1 a 2.

 

 

Obr. 4.  Princip sekvenční stratigrafie (upraveno podle Vail et al., 1977)

a) depoziční sekvence A – E hypotetické pánve v rozmezí 0 – 25 Ma vyjádřené geologickým profilem, b) cyklická sedimentace sekvencí A – E v čase (chronostratigrafie), c) diagram cyklů znázorňující relativní změny mořské hladiny (vzestup a pokles) a jejich průběh v čase.

 

Grafika12

Obr. 5. Příklad systémových soustav v pelagických vápencích, křída, Podbranč (foto P. Skupien). LST - soubor sedimentů nízké hladiny, TST - soubor sedimentů ukládaných při zvyšování mořské hladiny, msf – povrch maximální záplavy, HST - soubor sedimentů vysoké hladiny.

 

 

6.2. Hranice systémových soustav

 

Význačná erozivní rozhraní ztotožňujeme se sekvenčními hranicemi (sequence boundaries). Rozlišují se dvojí sekvenční rozhraní:

 

a)           Sekvenční hranice 1. typu (sequence boundary SB 1). Jsou spojená se subaerickým obnažením a subaerickou erozí pobřežní oblasti, s významným hiátem, s posunem facií směrem do pánve. SB 1 vznikají v těch oblastech, kde eustatický pokles hladiny přesahuje rychlost subsidence. Je doprovázená vývojem nízkého stavu hladiny (LST).

 

b)           Sekvenční hranice 2. typu (SB 2). Vznikají během pomalejšího poklesu mořské hladiny a bez subaerické eroze. Rozhraní typu 2 jsou méně výrazná než rozhraní typu 1. Indikují přechod z podmínek vysoké hladiny (highstand) do podmínek nízké hladiny (lowstand).

 

P1010159

sB2

Obr. Sekvenční hranice 1. typu, křída, Rottel Satel (foto P. Skupien).

Obr. Sekvenční hranice 2. typu, jura, Ladce (foto P. Skupien).

 

 

6.3. Litologické vývoje sekvencí

 

Po stránce litologické sekvence mohou reprezentovat jak klastické uloženiny, tak karbonátové uloženiny. Nejčastěji se však jedná, jak už bylo uvedeno, o klínovitá tělesa formující se kolem kontinentálního svahu, která bývají spjatá s podstatným přínosem terigenního materiálu. V kontinentální části se za normálního stavu mořské hladiny ukládají kontinentální klastika, v mořském prostředí se generelně klastika zjemňují směrem do pánve.

 

Zvláštní kategorii představují mělkomořská karbonátová tělesa. Pro ně je charakteristická následnost sekvencí (od podloží do nadloží, když v přímém podloží bývají obvykle siliciklastické uloženiny):

 

a)   bazální blanket,

b)   systém semilagunárních uloženin až rampy svažující se do pánve,

c)   karbonátová plošina,

d)   pravý útes s bariérou, zaútesovými lagunami, předútesovým osypem a vějíři vynášeného a sklouzávajícího sedimentu.

 

Stadia c) a d) jsou jako celek transgresní. Projevují se postupující hranou plošiny a později útesu od pánve ke břehu. Při snížení nebo zastavení transgrese dochází ke zpětnému pohybu rifové hrany.

 

Regrese končí zhroucením rifové akrece a vytvořením erozní planiny s krasem, která vytváří výraznou horní sekvenční hranici.

 

V hlubokovodních sekvencích, které jsou zatím méně prostudované, vrstvy (mocnosti jednotlivých vrstev) karbonátů odpovídající nízkému stavu hladiny jsou mocnější, vrstvy odpovídající vysokému stavu tenčí (tence deskovité).

 

 

6.4. Závěr

 

Sekvenční stratigrafie je jednou z moderních metod sedimentologického výzkumu z okruhu tzv. pánevní analýzy. Je specifickou metodou, kterou nelze ztotožňovat se stratigrafií, byť se v jejím názvu slovo stratigrafie přímo uplatňuje. Někteří stratigrafové a zejména biostratigrafové se ji ovšem snaží na stratigrafickou metodu povýšit. Především na základě kvantitativních a kvalitativních analýz mikrofosilních společenství (někdy i podle makrofosilií) se snaží ve vymezených sekvencích vykonstruovat přesnou až superpřesnou stratigrafii studovaného sledu, a to ve spojitosti s celosvětově rozlišovanými dlouhodobými cykly, s vymezováním celosvětově nebo interkontinentálně platných sekvenčních hranic, které pokládají za ekvivalenty mezinárodně platných stratigrafických jednotek a především též s předpokládanými celosvětovými vysokými (highstand) a nízkými stavy hladiny (lowstand) světového oceánu, často i kratšího trvání. Přes velmi náročné analýzy však v dosud předkládaných publikacích obvykle schází přesná korelace sedimentačního záznamu s vůdčími zkamenělinami těch skupin, které reprezentují uznávané někdy tzv. ortostratigrafické škály. Dosažené výsledky tak zatím někdy zůstávají ve sféře intuice a spekulace.