VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA
V názvosloví metamorfovaných hornin panuje značnávolnost. Podle toho, kteráinformace o horniněje pro nás důležitá, takovétermíny používáme (např.protolithorniny, stupeň metamorfózy, detailnímineralogickésložení, atd.). Obecně lze říci, že hlavní dělení metamorfitů je genetické, kdy hrubě se horniny dělí do skupin podle typu metamorfózy, kterou vznikly (regionální vs. lokální) a následně podle protolitu.
Základní pojmy metamorfovaných hornin související s názvem:
Název metamorfované horniny lze vytvořit podle různých kritérií, mezi něž patří povaha původního materiálu (protolitu), stavba (struktura a textura) horniny, použitím speciálních názvů a podle povahy modálního složení. Výsledkem shrnutí všech aspektů může být název horniny např. granát-biotitická rula s ilmenitem a rutilem, při složení horniny s převahou křemene, plagioklasu, tedy ruly, kde: biotit > granát a každý z minerálů v množství větším než 5 obj. %, dále rutil>ilmenit a oba méně než 5 obj. %.
Podle povahy původního materiálu lze označit metamorfované horniny jako např.:
Zohledněním stavby (struktury a textury) horninového vzorku lze použít označení:
Pro konkrétní metamorfované horniny lze použít některý ze speciálních názvů:
Název horniny se tvoří také podle modálního složení, podle objemového zastoupení jednotlivých minerálů podle důležitosti:
příprava vzorků a grafické zpracování Ing. Lenka Petrušková, PhD. email: lenka.petruskova@vsb.cz místnost: A812 |
fotodokumentace Ing. Jiří Mališ, PhD. email: jiri.malis@vsb.cz místnost JB 441 |
text Ing. Tomáš Daněk, PhD. email: tomas.danek@vsb.cz místnost: JA 408 |