VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA
Vznik a složení. Eklogity se tvoří při vysokém stupni regionální metamorfózy (při vysokých teplotách a velmi vysokých tlacích) přeměnou bazických magmatitů (gaber, čedičů a jejich tufů). Podle názoru některých geologů eklogity mohou vznikat přímo krystalizací magmatu (při velmi vysokých hodnotách všesměrného tlaku); jiní předpokládají, že eklogity mohou být též produktem kontaktní metamorfózy bazických hornin nebo metasomatózy vhodných magmatických i sedimentárních hornin. Eklogity jsou složeny především z omfacitu a granátu (s převahou almandinové nebo pyropové složky a s výrazným podílem grossularové složky), k nimž může přistupovat kyanit, rutil, plagioklas nebo amfibol (přibýváním amfibolu a plagioklasu eklogity postupně přecházejí do amfibolitů). Barva eklogitů je světle zelená až tmavé zelená.
Struktura a textura. Eklogity jsou obvykle středně zrnité až hrubozrnné horniny. Často mají páskovanou texturu, jejich struktura bývá granoblastická.
Výskyt. Drobná tělesa eklogitů se vyskytují v pararulách, migmatitech a serpentinitech v Krušných horách, v okolí Mariánských Lázní a na Kutnohorsku.
příprava vzorků a grafické zpracování Ing. Lenka Petrušková, PhD. email: lenka.petruskova@vsb.cz místnost: A812 |
fotodokumentace Ing. Jiří Mališ, PhD. email: jiri.malis@vsb.cz místnost JB 441 |
text Ing. Tomáš Daněk, PhD. email: tomas.danek@vsb.cz místnost: JA 408 |