VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA
Vznik a složení. Serpentinity neboli hadce vznikají přeměnou ultrabazických magmatitů, zejména peridotitů a pyroxenitů. Ke vzniku serpentinitů z uvedených hornin dochází při serpentinizaci, která probíhá za poměrně nízké teploty a tlaku a při níž dochází především k hydrataci olivínu a pyroxenu za vzniku minerálů serpentinové skupiny. Na složení serpentinitů se podílí antigorit, chryzotil, lizardit a relikty olivínu nebo pyroxenu; často je v serpentinitech přítomen granát (pyrop), magnetit a chromit. Pukliny v serpentinitech bývají vyplněny chryzotilovým azbestem. Barva serpentinitů je šedozelená, zelená, černozelená až téměř černá.
Struktura a textura. Serpentinity mají zpravidla všesměrnou texturu. Jejich struktury jsou specifické - často jde o tzv. mřížovité nebo smyčkovité struktury, které vznikají postupným nahrazováním olivínu od okrajů zrn nebo puklin serpentinovými minerály.
Výskyt. Nevelká tělesa serpentinitů se vyskytují v okolí Mariánských Lázní, u Křemže v jižních Čechách, na Kutnohorsku a u Mohelna na západní Moravě.
příprava vzorků a grafické zpracování Ing. Lenka Petrušková, PhD. email: lenka.petruskova@vsb.cz místnost: A812 |
fotodokumentace Ing. Jiří Mališ, PhD. email: jiri.malis@vsb.cz místnost JB 441 |
text Ing. Tomáš Daněk, PhD. email: tomas.danek@vsb.cz místnost: JA 408 |