krivky

Petrologie

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA

SEDIMENTÁRNÍ HORNINY  |   SEDIMENTÁRNÍ PROCESY  |   HORNINOTVORNÉ SLOŽKY  |   STRUKTURA A TEXTURA  |   KLASIFIKACE

KLASIFIKACE

SILICITY

RADIOLARITY - DIATOMITY - SPONGOLITY

Radiolarity jsou organogenní silicity, které obsahují křemité (opálové) schránky mřížovců (radiolárií) nebo které se vytvořily diagenetickou přeměnou sedimentů s převahou schránek mřížovců. Většinou se termínem radiolarit rozumí jen zpevněná hornina, ale někdy se tento termín rozšiřuje i na horniny nezpevněné. Nezpevněné radiolarity se označují jako radioláriové hleny, které jsou typickým hlubokovodním sedimentem Indického a Tichého oceánu, avšak lokálně mohou radioláriové hleny vznikat i v mělkovodním prostředí. Za radiolarity jsou někdy považovány buližníky, které vystupují v okolí Kralup nad Vltavou, v západní části Prahy (např. v Šáreckém údolí) a v pruhu probíhajícím od Kladna přes Plzeň do Klatov; buližníky uvedené oblasti mají téměř černou barvu, často jimi prostupují bílé křemenné žilky.

Diatomity jsou organogenní silicity, které jako podstatnou součást obsahují schránky rozsivek. Nezpevněné diatomity se označují jako diatomové hleny nebo jako křemelina (rozsivková zemina). Zpevněné diatomity se podle svého vzhledu označují jako diatomové břidlice nebo diatomové rohovce (diatomové břidlice jsou jemně vrstevnaté, diatomové rohovce vrstevnatou stavbu nemají). Křemelina se u nás vyskytuje především na Třeboňsku (Borovany) a v okolí Františkových Lázní (Hájek-Soos). Diatomové břidlice se nacházejí v okolí Děčína a Bíliny. Diatomové hleny pokrývají značné plochy dna oceánu, a to zejména ve vyšších zeměpisných šířkách (především na jižní polokouli v pravidelném pruhu kolem Antarktidy), ale lokálně jsou hojné i v jiných oblastech (např. v Kalifornském zálivu).

Spongolity jsou organogenní silicity, které jsou tvořené především křemitými jehlicemi živočišných hub. Místy jsou spongolity přítomny jako součást sedimentů české křídové tabule (ve starší geologické literatuře, která se zabývá českou křídovou tabulí, jsou spongolity označovány jako spongility, přičemž jsou takto nazývány všechny horniny, které obsahují jehlice hub, a to bez ohledu na jejich množství, což vede k tomu, že mezi spongility jsou zařazovány např. mnohé opuky).



Silicity






  příprava vzorků a grafické zpracování
Ing. Lenka Petrušková, PhD.
email: lenka.petruskova@vsb.cz
místnost: A812
  fotodokumentace
Ing. Jiří Mališ, PhD.
email: jiri.malis@vsb.cz
místnost JB 441
  text
Ing. Tomáš Daněk, PhD.
email: tomas.danek@vsb.cz
místnost: JA 408
    logo logo