![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
TEXTURY A STRUKTURY MINERÁLNÍ VÝPLNĚ LOŽISEK
Kliknutím na názvy textur a struktur zobrazíte jejich obrazové galerie.
Ve stavbě ložiskové výplně rozlišujeme její strukturu a texturu: struktura je dána tvarem, velikostí a vzájemným vztahem krystalů či jejich úlomků v minerálních agregátech textura je dána prostorovým uspořádáním minerálních agregátů, jejich orientací, složením aj. Texturní prvky lze zpravidla sledovat makroskopicky, zatímco strukturní stavební prvky lze rozlišit většinou jen při pozorování mikroskopem. V obou případech se však rozlišují makrotextura (makrostruktura) a mikrotextura (mikrostruktura). Poznání textury a struktury minerální výplně ložisek má nejen význam pro teoretické vědomosti o stavbě ložiskových těles, ale i ryze praktický význam (např. pro úpravárenské procesy). Pozn.: v anglicky psané literatuře českému významu pojmu textura odpovídá „structure“ a českému významu pojmu struktura odpovídá „texture“!
Masivní textura je charakteristická pro celistvé ložiskové monominerální i polyminerální výplně. Skvrnitá textura s nepravidelnými lokálními shluky užitkového minerálu v jalovině. Podle rozměrů shluků se dále dělí na vlastní skvrnitou a vtroušeninovou texturu. Páskovaná textura se vyznačuje střídáním pásků různého minerálního složení. Hojně se vyskytuje zejména v sedimentogenních a metamorfogenních ložiscích. Žilníková textura je tvořena systémem drobných subparalelních nebo vzájěmně se protínajících žilek. Globulární textura je charakterizována koncentrickým seskupením minerálních agregátů. Ledvinitá textura je příznačná pro krystalizaci minerálů z koloidních roztoků. Fragmentová textura je typická pro ložiska, která vznikala při více fázích a úlomky starší ložiskové výplně jsou tmeleny mladší mineralizací. Porézní textura je běžná ve zvětrávacích zónách ložisek, kde dochází k vyloužení méně stabilních minerálů a vzniku dutin po nich. Kostrovitá textura je typická pro oxidační zóny ložisek, kdy jsou dutiny po vyloužených minerálech vyplněny zemitými minerály. Zemitá textura bývá vyvinuta v nezpevněných nebo mírně zpevněných ložiskových výplních (nejčastěji u sedimentárních hornin).
Rovnoměrně zrnitá struktura je charakteristická pro ložiskové výplně tvořené přibližně stejně velkými, zpravidla izometrickými zrny. Je dále rozdělena na několik typů krystalizačních (hypidiomorfně, alotriomorfně aj. zrnitá) a rekrystalizačních (granoblastická, homeoblastická) struktur. Nerovnoměrně zrnitá struktura je tvořena jemnozrnnou minerální výplní, v níž se vyskytují velká zrna minerálů a opačně hrubozrnným minerálním agregátem s jemnozrnnou mineralizací. I tato skupina se dále dělí na několik typů krystalizačních (porfyrická, poikilitická, emulzní aj.) a rekrystalizačních (porfyroblastická) struktur. Lištovitá struktura se vyznačuje laminární formou většiny nebo všech zrn minerální výplně ložiska. Zonální struktura je typická zonálním střídáním pásků různých minerálů. Krystalograficky orientovaná struktura je charakterizována vývinem jednoho i více minerálů v krystalografických plochách druhého minerálu. Srůstová struktura se vyznačuje vzájemným intimním pronikáním dvou nebo více minerálů. Lemová struktura vzniká tvorbou lemů okolo zrn starších minerálů. Náhradová (reliktní) struktura vzniká při metasomatickém zatlačování starších minerálů mladšími. Fragmentovaná struktura je tvořena mechanicky rozrušeným agregátem starší ložiskové výplně tmelené mladší mineralizací. Kolomorfní struktura vzniká v různých stádiích přeměny minerálních agregátů koloidního původu. Sférolitická struktura je charakteristická vývinem sférolitů s různou, zpravidla ale radiálně paprsčitou stavbou. Klastická (úlomkovitá) struktura je specifická pro sedimentární horniny.
Craig, J. R., Vaughan, D. J. (1994): Ore Microscopy & Ore Petrography. 2nd edition. John Wiley & Sons, Inc.: New York. Laznicka, P. (1993): Precambrian Empirical Metallogeny. Elsevier: Amsterdam, 1993. Laznicka, P. (2010): Giant Metallic Deposits: Future Sources of Industrial Metals. 2nd edition. Berlin: Springer. Smirnov, V. I. (1983): Geologie ložisek nerostných surovin. Praha: SNTL. Taylor, R. (2009): Ore textures: Recognition and Interpretation. Berlin: Springer.
|