VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA
Terénní klasifikace:
Foidiové syenity se podle terénní klasifikace řadí mezi foidovésyenitoidy. Jsou to horniny velmi podobného vzhledu jako syenity. Zbarveníje obvykle světlé, bílé, světle šedé často mírně narůžovělé
nebo modré barvy a je podmíněno především barvou přítomných živců či foidůa množstvím a typem tmavých minerálů.Struktura z hlediska relativní velikosti součástek bývá nejčastěji porfyrická, často takéstejnoměrně zrnitá
(afyrická). Absolutní velikost součástek (zrnitost) se pohybuje je nejčastěji středně zrnitá, ale může být až hrubozrnná. Textura bývá nejčastěji masivní a všesměrně zrnitá.
Klasifikace IUGS:
Složení:
Horniny označované jako foidové syenity obsahují podle klasifikace IUGS 10 - 60 % foidů (ze sumy světlých minerálů), 90 - 100 % alkalických živců a 0 - 10 % plagioklasů ze sumy živců.
Minerály:
Foidy jsou zastoupeny nejčastěji nefelinem, dále pak sodalitem. Ostatní foidyjakoleucit, nosean nebo haüyn se vyskytují spíše vyjímečně. Typickým alkalickým živcem je perthitický ortoklas nebo mikroklin, vyskytuje se také anortoklas nebo albit s bazicitou do An05. Z plagioklasů bývá v podružném množství přítomen oligoklas.Typickými tmavými minerályjsou alkalické pyroxeny a amfiboly, dálebiotit. Z akcesorických minerálůbývají nejčastěji přítomny apatit, titanit, zirkon.
Výskyt:
Foidové syenity se společně s alkalickými syenity a alkalickými granity, případně karbonatity vyskytují v oblastech alkalických masivů.
V Českém masivu jsou popsány zcela ojediněle z Rakovnicka a z Českého středohoří.
Ekvivalent:
Vulkanickým ekvivalentem foidového syenitu je fonolit.
příprava vzorků a grafické zpracování Ing. Lenka Petrušková, PhD. email: lenka.petruskova@vsb.cz místnost: A812 |
fotodokumentace Ing. Jiří Mališ, PhD. email: jiri.malis@vsb.cz místnost JB 441 |
text Ing. Tomáš Daněk, PhD. email: tomas.danek@vsb.cz místnost: JA 408 |