krivky

Petrologie

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA

MAGMATICKÉ HORNINY  |   MAGMATICKÉ PROCESY  |   HORNINOTVORNÉ MINERÁLY  |   STRUKTURA A TEXTURA  |   KLASIFIKACE

KLASIFIKACE

M < 90 %

4 - GRANODIORIT


Terénní klasifikace:
Granodiority se řadí mezi granitoidy. Jsou to horniny velmi podobného vzhledu jako granity, od kterých jsou makroskopicky v podstatě neodlišitelné. Zbarveníje podmíněno především barvou přítomných živců a množstvím a typem tmavých minerálů. Bývají obvykle o málo tmavší, nejčastějišedé až tmavě šedé, méně častonarůžovělé. Struktura z hlediska relativní velikosti součástek bývá nejčastěji stejnoměrně zrnitá (afyrická), méně porfyrická. Absolutní velikost součástek (zrnitost) se pohybuje nejčastěji od drobnozrnné až po hrubozrnnou. Textura bývá nejčastěji masivní a všesměrně zrnitá.

Klasifikace IUGS:

Složení:

Horniny označované jako granodiority obsahují podle klasifikace IUGS 20 - 60 % křemene (ze sumy světlých minerálů), 10 - 35 % alkalických živců a 65 - 90 % plagioklasů ze sumy živců.

Minerály:

Křemen bývá v granodioritech v podstatě výhradně xenomorfní, kouřově šedé barvy. Plagioklasy bývají obvykle omezeny hypautomorfně a často až automorfně, často bývají obklopeny xenomorfním ortoklasem. Plagioklasy jsou nejčastěji zastoupeny oligoklasem a andezínem a oproti granitům se v granodioritech vyskytují i ve vyrostlicích. Typickým alkalickým živcem granodioritů je ortoklas, vzácněji pak mikroklin nebo albit s bazicitou do An05. Oproti granitům bývají alkalické živce granodioritů méně často perthitické.Typickými tmavými minerályjsou nejčastěji zastoupený biotit a o něco méně amfibol, vzácněji je přítomen pyroxen.Z akcesorických minerálů bývá nejčastěji přítomen apatit, titanit, zirkon a magnetit. Sekundární minerályjsou zastoupeny nejčastěji chloritem, sericitem, epidotem a jílovými minerály.

Výskyt:

Granodiority se vyskytují obvykle společně s granity, nebo vytvářejí rozsáhlá samostatná plutonická tělesa, jako jsou batolity a masívy větších rozměrů. Ve světě jsou granodiority hojně zastoupeny v Evropě (Skandinávie, Pyreneje) i v Americe (batolit Sierra Nevada).

V Českém masivu jsou granodiority velmi hojné a lze je nalézt například v žulovském masivu (biotitové), brněnském masivu (biotitové až amfibol-biotitové), středočeský plutonický komplex (přecházející až do tonalitů), lužický batolit či dyjský masiv.

Ekvivalent:

Vulkanickým ekvivalentem granodioritu je dacit.

klasifikační diagram

granodiorit   granodiorit

granodiorit   granodiorit






  příprava vzorků a grafické zpracování
Ing. Lenka Petrušková, PhD.
email: lenka.petruskova@vsb.cz
místnost: A812
  fotodokumentace
Ing. Jiří Mališ, PhD.
email: jiri.malis@vsb.cz
místnost JB 441
  text
Ing. Tomáš Daněk, PhD.
email: tomas.danek@vsb.cz
místnost: JA 408
    logo logo