krivky

Petrologie

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA

MAGMATICKÉ HORNINY  |   MAGMATICKÉ PROCESY  |   HORNINOTVORNÉ MINERÁLY  |   STRUKTURA A TEXTURA  |   KLASIFIKACE

KLASIFIKACE

M < 90 %

12 - FOIDOVÝ MONZOSYENIT


Terénní klasifikace:
Foidiovémonzosyenity se podle terénní klasifikace řadí mezi foidovésyenitoidy. Jsou to horniny velmi podobného vzhledu jako foidovésyenity. Zbarveníje obvykle světlé, světle šedé často mírně narůžovělé nebo modré barvy a je podmíněno především barvou přítomných živců či foidůa množstvím a typem tmavých minerálů.Struktura z hlediska relativní velikosti součástek bývá nejčastěji porfyrická, často takéstejnoměrně zrnitá (afyrická). Absolutní velikost součástek (zrnitost) se pohybuje je nejčastěji středně zrnitá, ale může být až hrubozrnná. Textura bývá nejčastěji masivní a všesměrně zrnitá.

Klasifikace IUGS:

Složení:

Horniny označované jako foidové syenity obsahují podle klasifikace IUGS 10 - 60 % foidů (ze sumy světlých minerálů), 50 - 90 % alkalických živců a 10 - 50 % plagioklasů ze sumy živců.

Minerály:

Foidy jsou zastoupeny obvykle nefelinem a sodalitem. Typickým alkalickým živcem je perthitický ortoklas nebo mikroklin, vyskytuje se také anortoklas nebo albit s bazicitou do An05. Z plagioklasů bývá přítomen oligoklas. Typickými tmavými minerály jsou alkalické pyroxeny a amfiboly, dálebiotit. Z akcesorických minerálůbývají nejčastěji přítomny apatit, titanit, zirkon.

Ekvivalent:

Vulkanickým ekvivalentem foidovéhomonzosyenitu je tefritickýfonolit.

klasifikační diagram






  příprava vzorků a grafické zpracování
Ing. Lenka Petrušková, PhD.
email: lenka.petruskova@vsb.cz
místnost: A812
  fotodokumentace
Ing. Jiří Mališ, PhD.
email: jiri.malis@vsb.cz
místnost JB 441
  text
Ing. Tomáš Daněk, PhD.
email: tomas.danek@vsb.cz
místnost: JA 408
    logo logo