VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA
Terénní klasifikace:
Foidiovémonzodiority a foidovámonzogabra se podle terénní klasifikace řadí mezi foidovédioritoidy nebo foidovégabroidy. Jsou to horniny velmi podobného vzhledu jako diority či gabra.
Barva je obvykle šedé často, tmavě šedá až šedočerná. Struktura z hlediska relativní velikosti součástek bývá nejčastěji stejnoměrně zrnitá (afyrická). Absolutní velikost součástek (zrnitost) se pohybuje mezi jemnozrnnou a hrubozrnnou.
Textura bývá nejčastěji masivní a všesměrně zrnitá.
Klasifikace IUGS:
Složení:
Horniny označované jako foidovémonzodiority a foidovámonzogabra obsahují podle klasifikace IUGS 10 - 60 % foidů (ze sumy světlých minerálů), 10 - 500 % alkalických živců a 50 - 90 % plagioklasů ze sumy živců. Je-li bazicita plagioklasů pod An50, jedná se o foidovýmonzodiorit, je-li nad An50, jedná se ofoidovémonzogabro.
Minerály:
Foidy jsou zastoupeny především nefelinem, někdy také sodalitem. Z plagioklasů bývá přítomen andezin až labradorit. Typickým alkalickým živcem je perthitický ortoklas nebo mikroklin, vyskytuje se také anortoklas nebo albit s bazicitou do An05. Typickými tmavými minerályjsou alkalické pyroxeny a amfiboly (barkevikit), dálebiotit a olivín. Z akcesorických minerálůbývají nejčastěji přítomny apatit, titanit, ilmenit.
Výskyt:
Horniny z pole 13 vytvářejí obvykle drobná tělesa, pně nebo žíly. V ČR je lze nalézt společně s vulkanity Doupovských hor a Českého středohoří.
Ekvivalent:
Vulkanickými ekvivalentyfoidovéhomonzodioritua foidovéhomonzogabraje fonolitický tefrit (olivín<10 %) nebofonolitickýbazanit (olivín>10 %).
příprava vzorků a grafické zpracování Ing. Lenka Petrušková, PhD. email: lenka.petruskova@vsb.cz místnost: A812 |
fotodokumentace Ing. Jiří Mališ, PhD. email: jiri.malis@vsb.cz místnost JB 441 |
text Ing. Tomáš Daněk, PhD. email: tomas.danek@vsb.cz místnost: JA 408 |