VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA
Terénní klasifikace:
Jejich barva je obvykle zelená, zelenošedá, až černá.Struktura může být hypautomorfněaž panautomorfnězrnitá. Struktura z hlediska relativní velikosti součástek bývá jak stejnoměrně
zrnitá (afyrická), tak porfyrická. Absolutní velikost součástek (zrnitost) je nejčastěji středně zrnitá až hrubozrnná. Textura bývá nejčastěji masivní a všesměrně zrnitá. Vzhledem k nestabilitě tmavých minerálů
v hypergenním prostředí bývají peridotity velmi často silně alterované.
Klasifikace IUGS:
Složení:
Peridotity jsou ultramafické horniny, které obsahují více než 40% olivínu ze sumy hlavním mafických minerálů.Zbytek je tvořen pyroxeny anebo amfiboly.
Minerály:
Olivín bývá nejčastěji makroskopicky zelený, ale navětralé olivíny s vyšším obsahem fayalitu mohou být až černé. Olivíny bývají většinou omezeny automorfně. Velká část jich bývá postiženo procesem serpentinizace. Ortopyroxeny bývají zastoupeny enstatitem, bronzitem a hyperstenem. V lherzolitech a wehrlitech přítomny i kliinopyroxeny. V některých typech mohou být přítomny i amfiboly a flogopit. V nepodstatném množství může být přítomen i plagioklas. Dále bývají často přítomny Cr-spinelidy, granáty (pyrop) a mnohdy i vzácné kovy.
Podle detailního ternárního diagramu pro ultramafické horniny se ve skupině peridotu vyčleňuje:
- je definován jako ortopyroxenový peridotit s příměsí klinopyroxenu do 5 %.
- je peridotit, který obsahuje jak ortopyroxeny, tak klinopyroxeny v množství větším než 5 %.
- je klinopyroxenový peridotit s příměsí ortopyroxenu do 5 %.
Výskyt:
Dunity jsou známy z diferencovaných bazických až ultrabazických intruzí a z mělkých částí svrchního pláště. U nás jsou známy hortonolitovédunity od Pocínovic v kdyňském masivu. Harzburgity jsou typickou horninou spodních partií ofiolitových komplexů, kde bývají často deformované a silně serpentinizované. Lherzolity jsou typickými horninami svrchního pláště. U nás jsou známy tyto horniny z xenolitů terciérních alkalických vulkanitů (např. bazanity z lomu Smrčí u Semil). Wehrlity jsou mnohem méně časté než předešlé peridotity. V ČR je znám wehrlit z Loužnice u Železného Brodu.
příprava vzorků a grafické zpracování Ing. Lenka Petrušková, PhD. email: lenka.petruskova@vsb.cz místnost: A812 |
fotodokumentace Ing. Jiří Mališ, PhD. email: jiri.malis@vsb.cz místnost JB 441 |
text Ing. Tomáš Daněk, PhD. email: tomas.danek@vsb.cz místnost: JA 408 |