krivky

Petrologie

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA

MAGMATICKÉ HORNINY  |   MAGMATICKÉ PROCESY  |   HORNINOTVORNÉ MINERÁLY  |   STRUKTURA A TEXTURA  |   KLASIFIKACE

KLASIFIKACE

M < 90 %

5 - TONALIT


Terénní klasifikace:
Tonality se řadí mezi granitoidy. Jsou to horniny, které se barevně pohybují nejčastěji v odstínech šedé, od velmi světlé až po velmi tmavou, v závislosti na množství tmavých minerálů. Makroskopicky se nejvíce podobají dioritům až gabrům, světlé variety pak granodioritům. Struktura z hlediska relativní velikosti součástek bývá nejčastěji stejnoměrně zrnitá (afyrická). Absolutní velikost součástek (zrnitost) se pohybuje obvykle mezi drobnozrnné střednozrnnou. Textura bývá nejčastěji masivní a všesměrně zrnitá.

Klasifikace IUGS:

Složení:

Horniny označované jako tonality obsahují podle klasifikace IUGS 20 - 60 % křemene (ze sumy světlých minerálů), 0 -10 % alkalických živců a 90 - 100 % plagioklasů ze sumy živců.

Minerály:

Křemen bývá v tonalitech v podstatě výhradně xenomorfní, kouřově šedé barvy. Plagioklasy bývají nejčastěji zastoupeny oligoklasem a andezínem a obvykle jsou omezeny hypautomorfně a často až automorfně. Poměrně často bývají zonální s labradoritovým jádrem. Jsou-li přítomny alkalické živce, pak jsou zastoupeny ortoklasem, který je však přítomen v podružném množství (do 10 % ze živců). Typickými tmavými minerályjsou nejčastěji zastoupený amfibol a o něco méně biotit, vzácněji je přítomen pyroxen (obvykle augit). Amfibol bývá velmi často omezen automorfně. Z akcesorických minerálůbývá nejčastěji přítomen apatit, magnetit, titanit, pyrit, ilmenit a zirkon. Sekundární minerályjsou zastoupeny nejčastěji chloritem, sericitem, epidotem a jílovými minerály.

Trondhjemit je označení pro světlou varietu tonalitu, která obsahuje méně než 10 % tmavých minerálů.

Tonality bývaly podle starších klasifikací (např. Hejtman) označovány jako křemenné diority. Používání tohoto termínu je vhodné se vyhnout.

Výskyt:

Tonality obvykle nevytvářejí samostatná tělesa, ale vyskytují se společně s ostatními granitoidy nebo dioritoidy. Ve světě jsou tonality zastoupeny v Alpách (Adamello), Kanadě (Britská Kolumbie) nebo na Novém Zélandu.

V Českém masivu jsou tonality méně hojné a lze je nalézt především vestředočeském plutonickém komplexu, kde se vyskytují společně s kvarcdiority. Méně jsou zastoupeny v brněnském či dyjském masivu. Nevelké výskyty amfibol-biotitového tonalitu jsou popsány ze žulovského masivu.

Ekvivalent:

Vulkanickým ekvivalentem tonalitu je dacit.

klasifikační diagram






  příprava vzorků a grafické zpracování
Ing. Lenka Petrušková, PhD.
email: lenka.petruskova@vsb.cz
místnost: A812
  fotodokumentace
Ing. Jiří Mališ, PhD.
email: jiri.malis@vsb.cz
místnost JB 441
  text
Ing. Tomáš Daněk, PhD.
email: tomas.danek@vsb.cz
místnost: JA 408
    logo logo