VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA
Terénní klasifikace:
Dacity se řadí mezi dacitoidy. Zbarvení dacitu je obvykle tmavší než u ryolitů a bývá červené, fialové, zelené, hnědé nebo šedé. Struktura z hlediska relativní velikosti součástek je
porfyrická s kryptokrystalickou, hyalopilitickou a často až sklovitou základní hmotou. Absolutní velikost vyrostlic (zrnitost) se pohybuje řádově v desetinách až prvních jednotkách milimetrů. Základní hmota
je celistvá (afanitická). Textura bývá masivní, někdy pórovitá. Z hlediska usměrnění je textura obvykle všesměrně zrnitá, v některých i fluidální.
Klasifikace IUGS:
Složení: Horniny označované jako granodiority obsahují podle klasifikace IUGS 20 - 60 % křemene (ze sumy světlých minerálů), 10 - 35 % alkalických živců a 65 - 90 % plagioklasů ze sumy živců.
Minerály: Ve vyrostlicích je nejčastěji přítomen křemen aplagioklasy (oligoklas až labradorit). Z tmavých minerálů můžeme najít biotit a amfibol, méně pyroxen. V základní hmotě se vyskytují stejné minerály jako ve vyrostlicích. Z akcesorických minerálů bývá nejčastěji přítomen apatit, magnetit a hematit.
Synonymem pro ryolitu je liparit, který je možno také používat. V minulosti se ryolity dělily na neovulkanické ryolity a paleovulkanické křemenné porfyry. Toto rozlišování názvu hornin podle stáří nelze v současnosti doporučit.
Výskyt:
Dacity se vyskytují společně s ryolity a andezity.
V Českém masivu se vyskytují zcela ojediněle, většinou jako alterované. Lze je nalézt např. v metabazitové zóně brněnského masivu.
Ekvivalent:
Plutonickým ekvivalentem dacitu je granodiorit nebo tonalit.
příprava vzorků a grafické zpracování Ing. Lenka Petrušková, PhD. email: lenka.petruskova@vsb.cz místnost: A812 |
fotodokumentace Ing. Jiří Mališ, PhD. email: jiri.malis@vsb.cz místnost JB 441 |
text Ing. Tomáš Daněk, PhD. email: tomas.danek@vsb.cz místnost: JA 408 |