krivky

Petrologie

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA

MAGMATICKÉ HORNINY  |   MAGMATICKÉ PROCESY  |   HORNINOTVORNÉ MINERÁLY  |   STRUKTURA A TEXTURA  |   KLASIFIKACE

KLASIFIKACE

M < 90 %

7 - skupina TRACHYTU


Horniny z pole 7 se řadí mezi trachytoidy. Jsou to horninysvětlých barevobvyklešedobílé, světle šedé, nažloutlé.Struktura z hlediska relativní velikosti součástek bývá nejčastěji porfyrická s trachytickou základní hmotou. Absolutní velikost vyrostlic (zrnitost) se pohybuje řádově v desetinách až prvních jednotkách milimetrů. Základní hmota je celistvá (afanitická). Textura bývá masivní, někdy pórovitá. Z hlediska usměrnění je textura obvykle všesměrně zrnitá, v některých typech i fluidální.

Klasifikace IUGS:

V klasifikaci IUGS jsou vyčleněna tři pole s číslem 7, která jsou rozlišena přidaným apostrofem a horniny v těchto polích se liší obsahem křemene a foidů.

7* - kvarctrachyt

Složení: Tyto horniny obsahují podle klasifikace IUGS 5 - 20 % křemene (ze sumy světlých minerálů), 65 - 90 % alkalických živců a 10 - 35 % plagioklasů ze sumy živců.

Minerály: Ve vyrostlicích je nejčastěji přítomen sanidin, v malém množství i plagioklas (oligoklas až andezín). Méně hojné jsou tmavé minerály, nejčastěji biotit, hnědý amfibol nebo pyroxen. V základní hmotě bývají přítomny nejčastěji živce (sanidin,an ortoklas, plagioklasy) a malé množství křemene. Může být přítomno i sklo. Z akcesorických minerálů bývá nejčastěji přítomen apatit, zirkon a magnetit.

Ekvivalent:

Plutonickým ekvivalentem kvarctrachytu je kvarcsyenit.

7 -trachyt

Složení: Trachyty obsahují podle klasifikace IUGS 0 - 5 % křemene (ze sumy světlých minerálů), 65 - 90 % alkalických živců a 10 - 35 % plagioklasů ze sumy živců.

Minerály: Ve vyrostlicích je nejčastěji přítomen sanidin, v malém množství i plagioklas (oligoklas až andezín). Méně hojné jsou tmavé minerály, nejčastěji biotit, hnědý amfibol nebo pyroxen. V základní hmotě bývají přítomny nejčastěji živce (sanidin,an ortoklas, plagioklasy). Může být přítomno i sklo. Z akcesorických minerálů bývá nejčastěji přítomen apatit, zirkon a magnetit.

Ekvivalent:

Plutonickýmekvivalentem trachytu je syenit.

7' -trachyt s foidy

Složení: Alkalickoživcovétrachyty s foidy obsahují podle klasifikace IUGS 0 - 10 % foidů (ze sumy světlých minerálů), 65 - 90 % alkalických živců a 10 - 35 % plagioklasů ze sumy živců.

Minerály: Ve vyrostlicích je nejčastěji přítomen sanidin, v malém množství i plagioklas (oligoklas až andezín). Méně hojné jsou tmavé minerály, nejčastěji biotit, hnědý amfibol nebo pyroxen. V základní hmotě bývají přítomny nejčastěji živce (sanidin,an ortoklas, plagioklasy) a malé množství živců (nefelín, leucit). Může být přítomno i sklo. Z akcesorických minerálů bývá nejčastěji přítomen apatit, zirkon a magnetit.

Ekvivalent:

Plutonickýmekvivalentem trachytu s foidy je syenits foidy.

Výskyt:

Horniny z polí s číslem 7se vyskytují společně s alkalickoživcovými trachyty, se kterými vytvářejí pozvolné přechody nebo s dalšími alkalickými vulkanity.

V Českém masivu se horniny z uvedené skupiny vyskytují spíše ojediněle a to u Benešova nad Ploučnicí nebo v tepelské vysočině, kde se těží známý tepelský trachyt.

klasifikační diagram


trachyt






  příprava vzorků a grafické zpracování
Ing. Lenka Petrušková, PhD.
email: lenka.petruskova@vsb.cz
místnost: A812
  fotodokumentace
Ing. Jiří Mališ, PhD.
email: jiri.malis@vsb.cz
místnost JB 441
  text
Ing. Tomáš Daněk, PhD.
email: tomas.danek@vsb.cz
místnost: JA 408
    logo logo