VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ
TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA
Terénní klasifikace:
Foidity se řadí mezi foiditoidy. Jsou to horninytmavě šedé až černé.Makroskopicky jsou prakticky nerozeznatelné od bazaltů. Struktura z hlediska relativní velikosti součástek
bývá nejčastěji porfyrická s hemikrystalickou nebo sklovitou základní hmotou. Absolutní velikost vyrostlic (zrnitost) se pohybuje řádově v desetinách až prvních jednotkách milimetrů. Základní hmota je celistvá (afanitická), někdy až hyalinní.
Textura bývá pórovitá nebo amygdaloidní. Z hlediska usměrnění je textura obvykle všesměrně zrnitá, v některých typech i fluidální.
Klasifikace IUGS:
Složení: Tyto horniny obsahují podle klasifikace IUGS 60 - 100 % foidů (ze sumy světlých minerálů). Zbytek je tvořen živci, které mohou být zastoupeny jak alkalickými živci, tak plagioklasy. v rámci
skupiny se vyčleňují podskupiny:
15a - fonolitickýfoidit (A>P, F=60 - 90),
15b - tefritickýfoidit (P>A, F=60 - 90)
15c - foidit (F>90)
Podle převažujícího minerálu se v názvu slovo foid nahrazuje konkrétním jménem, např. nefelit, leucitit apod.
Minerály: Ve vyrostlicích je nejčastěji přítomen foid (nejčastěji nefelín, dále také nosean, hauyn, sodalit) a pyroxen (augit). V základní hmotě bývají foidy (sodalit, nefelín, leucit), méně sanidin, plagioklas. Z tmavých minerálů základní hmoty mohou být přítomny olivín, klinopyroxeny, amfibol, melilit. Může být přítomno i sklo. Z akcesorických minerálů bývá nejčastěji přítomen apatit, titanit, pyrhotin a magnetit.
Výskyt:
Foidity jsou horniny relativně vzácné. V Českém masivu se ojediněle vyskytují především v Českém středohoří, v Doupovských horách a na tepelské vysočině.
Ekvivalent:
Plutonickým ekvivalentem foiditu jsou foidolitoidy.
příprava vzorků a grafické zpracování Ing. Lenka Petrušková, PhD. email: lenka.petruskova@vsb.cz místnost: A812 |
fotodokumentace Ing. Jiří Mališ, PhD. email: jiri.malis@vsb.cz místnost JB 441 |
text Ing. Tomáš Daněk, PhD. email: tomas.danek@vsb.cz místnost: JA 408 |