Ú V O D
Základním účelem a cílem analýzy investic v báňském průmyslu je zhodnotit ekonomickou proveditelnost jednotlivých investičních projektů, případně zhodnotit a vzájemně porovnat jednotlivé investiční příležitosti.
Základem tohoto hodnocení je porovnání příjmů a nákladů, které u jednotlivých investic, případně investičních příležitosti očekáváme.
CHARAKTERISTICKÝ PRŮBĚH PENĚŽNÍCH TOKŮ INVESTICE
V BÁŇSKÉM PRŮMYSLU
Analýza investic je založena na zhodnocení a porovnání množství finančních prostředků, které je nutno vynaložit na průzkum, otvírku, přípravu a dobývání ložiska, na daně aj. (náklady) a množství finančních prostředků, které získáme z prodeje vytěžené (případně upravené) nerostné suroviny (výnosy).
Tato množství, resp. jejich vývoj v čase, se označují jako peněžní toky (angl. cash-flows).
Průběh peněžních toků má v báňských investicích charakteristický průběh, který je závislý na etapách osvojování ložisek nerostů (Sivek, 2007). Etapy osvojování ložiska se promítají do průběhu křivky peněžních toků určité investice. Konečná křivka peněžních toků je výsledkem interakce vnitřních ukazatelů se složitými ekonomickými, politickými i technickými a technologickými vlivy. Jejich souběh ve svém konečném výsledku dává ekonomické výsledky osvojování určitého ložiska. Na obr. 1 je znázorněn souběh etap osvojení ložiska a ekonomických výsledků v teoretickém diagramu peněžních toků.
Obr. 1: Vztah etap osvojování ložiska a peněžních toků
báňské investice (Sivek, 2007 - upraveno).
PENĚŽNÍ TOKY A DISKONTNÍ SAZBA INVESTIC
V BÁŇSKÉM PRŮMYSLU
Typickým znakem investic v báňském průmyslu je jejich dlouhodobost. Na obr. 2 je znázorněn časový průběh základních etap osvojování ložiska mědi Cuajone, Peru a křivky peněžních toků (Gocht et al. 1988). Od započetí vyhledávacích prací do zahájení produkce na tomto ložisku uplynulo cca 22 let. Třebaže od této doby došlo k významnému zkrácení uvedené doby v důsledku tlaku na zkracování jednotlivý časových intervalů osvojování ložisek nerostů, je tato doba ve srovnání s investicemi v jiných odvětvích průmyslu stále relativně dlouhá.
Obr. 2: Příklad vztahu jednotlivých etap osvojování ložiska a peněžních toků
(Gocht et al. 1988, upraveno - doplněno o současnou českou terminologii).
Při takto dlouhých dobách mezi rozhodnutím o investici a koncem její životnosti, kdy investice do průzkumu a výstavby dolu jsou kompenzovány příjmy až v budoucnosti (v etapě těžby ložiska), je nezbytné - do jejich hodnocení promítnout časovou hodnotu peněz.
Hodnota budoucích peněžních toků proto musí být přepočítána (diskontována) pomocí tzv. diskontní sazby na jednotný časový okamžik, zpravidla na okamžik zahájení investování do projektu (tj. na současnost - současné hodnoty). Jen tak mohou být srovnány budoucí peněžní toky se současnými hodnotami nákladů a příjmů.
Čistá současná hodnota diskontovaná (časově přepočtená) do současnosti se vypočte podle vzorce:
kde:
SH je současná hodnota,
BH je budoucí hodnota,
i je úroková (diskontní) míra za jedno období (rok),
n je počet období (roků).
Přepočet budoucí na současnou hodnotu se provádí pomocí hodnoty tzv. odúročitele (OR), který je součástí výše uvedeného vzorce. Jeho hodnota se stanoví podle vzorce:
kde:
OR je odúročitel,
i je úroková (diskontní) míra za jedno období (rok),
n je počet období (roků).
Diskontování je společné všem metodám analýzy investic, protože umožňuje převést ekonomické hodnoty na jeden srovnatelný základ a tím vytváří vlastní podmínky pro jejich analýzu (další podrobnosti Sivek, 2007).
ZÁKLADNÍ METODY ANALÝZY INVESTIC V BÁŇSKÉM PRŮMYSLU
K analýze investic v báňském průmyslu se používá řada metod, které v podstatě poskytují rozdílný pohled na tentýž problém, kterým je zhodnocení investičních projektů a příležitostí, případně jejich vzájemné srovnávání. K základním metodám analýzy investic patří:
1. Čistá současná hodnota (NPV)
2. Vnitřní míra výnosu (IRR)
3. Doba návratnosti investice (pBp)
4. Analýza nákladů a výnosů (CBA)
5. Míra návratnosti investice (ROI)
6. Životnost investice a investiční náročnost
Používají se však i další metody. Příkladem může být parametr ROCE (return on capital employed – návratnost vloženého kapitálu) = zisk / celkový vložený kapitál. Tento ukazatel je v současné době základním kriteriem pro posuzování výkonnosti firmy a zejména společností, jejichž kapitál je získáván prostřednictvím veřejných kapitálových trhů.
Podrobnosti o jednotlivých metodách uvádí Runge (1998), Sivek (2007), také Rybár et al. (2000) a další. Vztahy zásob ložisek a investiční etapy osvojování ložisek popisuje Sivek (2006).
LITERATURA
Gocht W. R., Zantop H., Eggert R.G.: International mineral economics. Springer Verlag Berlin – Heidelberg, 1988.
Runge, I. C.: Mining Economics and Strategy. Society for Mining, Metallurgy, and Exploration, Inc., Littleton, 1998.
Rybár P., Cehlár M., Tréger M.: Oceňovanie ložísk nerastných surovín. Štroffek, Košice, 2000.
Sivek, M.: Ekonomika nerostných surovin. Ostrava: VŠB – Technická univerzita, 2007. 206 s. + CD-ROM.
Sivek, M.: Zásoby ložisek nerostů. Ostrava: VŠB – Technická univerzita, 2006. 174 s. + CD-ROM.